wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Pandemia groźna dla psychiki młodych ludzi

Pandemia odcisnęła piętno nie tylko na gospodarce, ale także na psychice wszystkich ludzi. Jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w innych rejonach świata, wielu z nas przeżyło lub przeżywa kryzys psychiczny z nią związany. Co szczególnie zaskakujące – o wiele gorzej z obecną sytuacją radzą sobie młodzi ludzie niż ci starsi. 

Jaka jest kondycja psychiczna młodych Polaków i Polek?

Jak wynika z raportu „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasach epidemii COVID-19” przeprowadzonego przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, największe problemy emocjonalne w związku z pandemią mają młodzi ludzie. W badaniu wzięło udział 3000 osób w różnych przedziałach wiekowych – wszyscy jednak mieli ponad 18 lat. Aż 39% badanych w wieku od 18 do 29 lat stwierdziło, że podczas pandemii Covid-19 ich poczucie zmęczenia, osłabienia i senności się zwiększyło. Przyznali oni także, że pojawiły się u nich problemy z koncentracją, a nawet miewali częstsze napady złości, agresji czy frustracji. Oprócz tego, wielu z nich stwierdziło, że częściej niż przed pandemią doświadcza pogorszenia snu i nastroju, a także nasilenia lęku.

41% respondentów wskazało również, że w trakcie pandemii odczuli samotność, a 44%, że silniej przeżywali stany przygnębienia, a nawet stany depresyjne. 53% badanych zadeklarowało, że podczas pandemii koronawirusa przeżyło okres załamania albo kryzysu psychicznego. Dla porównania – tylko 21% seniorów przyznało, że również mają za sobą podobne doświadczenia. Jak widać z przeprowadzonych badań, myśląc i mówiąc o zdrowiu publicznym, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na osoby starsze, ale także na te młode. Nie są one przyzwyczajone do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i nie przywykły do samotności – w przeciwieństwie do wielu starszych ludzi.

Jak poradzić sobie z problemem?

Podobna sytuacja ma także miejsce w innych krajach – w Wielkiej Brytanii, USA czy Chinach. Wśród młodych dorosłych na pogorszenie zdrowia psychicznego skarżą się szczególnie kobiety oraz ci, którzy doświadczyli wcześniej w swoim życiu zaburzeń psychicznych. W tym niełatwym dla wszystkich czasie warto wziąć sobie do serca rady psychiatrów i nie unikać aktywności fizycznej oraz ograniczać czas spędzany na czytaniu i oglądaniu najświeższych doniesień związanych z rozwojem pandemii. Ważne jest, aby w miarę możliwości utrzymywać relacje towarzyskie (np. telefonicznie) i nie zaniedbywać swojego wyglądu zewnętrznego.

Badanie przeprowadzone przez prof. Izdebskiego jasno pokazuje, że kondycja psychiczna młodych Polaków i Polek w trakcie pandemii nie była i nie jest najlepsza. Jest to alarmujące i w żadnym wypadku nie powinno zostać zignorowane. Osoby, które czują, że potrzebują specjalistycznej pomocy lub że sobie nie radzą, powinny skontaktować się z ekspertem. Mogą w tym celu zadzwonić na numer jednego z telefonów zaufania albo na całodobową linię dla osób, które doświadczają kryzysu psychicznego: 800 70 2222.