wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak oczyścić organizm po świętach?

Mijające Święta to czas dobrego i niestety obciążającego jedzenia. Dobra dieta detoksykująca po świętach Bożego Narodzenia opiera się na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, olejach i nasionach oleistych.

Jakie produkty zatem spożywać po świątecznych rarytasach?

Pomarańcza: prawdziwy koncentrat witaminy C, która przyczynia się zarówno do oczyszczenia organizmu, jak i wzmocnienia obrony immunologicznej.

Grejpfrut: jego osobliwością wśród cytrusów jest to, że zawiera prowitaminę A, C, D, B1, P. Z tego powodu jest bardzo przydatny w diecie po Świętach Bożego Narodzenia ze względu na swoje działanie antycholesterolowe. Wciąż czerpiąc z listy pokarmów bogatych w witaminę C nie można nie wspomnieć o kiwi, która przyczynia się do utrzymania równowagi organizmu.

Znakomite są również brokuły, kapusta, kapusta włoska, kapusta rzymska, które są bogate w witaminy, sole mineralne, błonnik i substancje przeciwnowotworowe. W szczególności kalafiora nie może zabraknąć w oczyszczającej diecie zimowej.

Fundamentalne dla swoich właściwości oczyszczających jest również karczoch, który obniża poziom „złego” cholesterolu. Do specyficznego działania na wzdęcia brzucha polecany jest natomiast koper włoski: surowy, gotowany lub nawet jako składnik herbat ziołowych.

 

Bardzo bogaty w przeciwutleniacze jest imbir, który pomaga również w przypadku nudności i wymiotów, reguluje ilość cukru we krwi oraz poprawia trawienie. Ponadto codzienne spożywanie nasion lnu pozwala czerpać z nich korzyści. Przyspieszają metabolizm, przyczyniają się do oczyszczenia organizmu i pomagają uzupełnić Omega3.

Warzywa, rośliny strączkowe i kiełki: te produkty, zwłaszcza sezonowe, są cennymi sprzymierzeńcami naszego organizmu, zwłaszcza po okresie braku równowagi żywieniowej. W związku z tym ważne jest, aby spożywać je świeże i surowe. Można stosować także metody gotowania, takie jak gotowanie na parze, które pozwalają zachować ich właściwości odżywcze.