wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Uzależnienia – nieustanny problem każdej społeczności

Często sami stwarzamy sobie przeszkody na drodze do szczęśliwego życia. Jednym z nich są uzależnienia. Przywiązanie do czegoś, nawet pozornie nieszkodliwego, jest łatwe, ale wyjście z nałogu to niezwykle trudne zadanie. Jakie uzależnienia najczęściej prowadzą do poważnych problemów?

Jak powstaje jakakolwiek forma uzależnienia?

Uzależnienie pojawia się, gdy człowiek zaczyna odczuwać nieodparte pragnienie jakiejś substancji, działania lub przedmiotu, który daje mu poczucie szczęścia.

Jednocześnie przy regularnym dostępie do źródła przyjemności wzrasta tolerancja organizmu, to znaczy przestaje on reagować na zwykłą dawkę. Aby na nowo odkryć przyjemne doznania, konieczne jest zwiększenie objętości spożycia.

5 najczęstszych uzależnień, z którymi najtrudniej sobie poradzić

Wszystkie uzależnienia można podzielić na dwie kategorie: chemiczne (od substancji) i nie chemiczne (zaburzenia zachowania).

Wyróżniamy uzależnienie od substancji: alkoholu, tytoniu, narkotyków, uzależnienie od leków uspokajających i nasennych. Innym rodzajem nałogu jest uzależnienie od hazardu, gier komputerowych, telefonów oraz od kupowania pod wpływem impulsu (zakupoholizm).

Każde uzależnienie w ostrej fazie wywołuje naruszenie adaptacji społecznej. Osoba traci zdolność do bycia produktywnym członkiem społeczeństwa, nie może uczyć się, pracować, budować relacji. Całe życie zamienia się w uzależniającą „usługę”, a główne środki przeznacza się na uzyskanie nowej porcji przyjemności. Człowiek wychodzi z normalnej komunikacji społecznej, traci więzi z bliskimi i zostaje sam ze swoją chorobą, oddając jej całe życie.

Leczenie uzależnień to złożony i długotrwały proces, który wymaga pracy dużej liczby wykwalifikowanych specjalistów. Często można otrzymać bezpłatne leczenie w poradniach psychologicznych lub specjalizujących się w leczeniu uzależnień.

Badania wykazują, że ryzyko uzależnienia w ciągu dwóch lat od pierwszego zażycia narkotyków wynosi 5-6%. Ryzyko uzależnienia w ciągu 10 lat od pierwszego zażycia wzrasta do 15-16%. Badanie przeprowadzono na wszystkich rodzajach zastosowań narkotyków.

Ostatnio temat uzależnienia został poruszony w skawińskim Centrum Pomocy Rodzinie o czym można przeczytać tutaj https://eskawina.pl/2022/02/08/centrum-pomocy-rodzinie-wspiera-osoby-uzaleznione/