wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Wygeneruj poczucie własnej wartości już dziś!

Poczucie własnej wartości nie jest wrodzonym darem i na pewno nie może być przez kogoś lub coś magicznie w nas wpojone. Oczywiście są wydarzenia i ludzie, którzy stają się dla Nas wzorem do naśladowania. Jednak prawdziwa samoocena jest solidna i kiedy już się w nas utrwali, nie może jej nic ani nikt nie zarysować.

 

Skala samooceny

Krok nr 1 – Posłuchaj

Kiedy zaczynamy siebie słuchać zdajemy sobie sprawę, że to najmądrzejsza rzecz jaką możemy dla siebie samych zrobić. Pierwszym krokiem do odzyskania poczucia własnej wartości jest właśnie uświadomienie sobie tego, że najważniejsze są nasze wewnętrze potrzeby. Ich spełnianie pozwoli poprawić własną samoocenę.

Krok 2 — Zaakceptuj

Termin „akceptuj” od razu kojarzy nam się z biernym poddaniem się, nic bardziej mylnego. Zaakceptowanie i zrozumienie siebie nie wymagają wielkiej odwagi i nie jest warunkiem koniecznym, by zacząć od nowa.

Krok 3 – Zmierz się z tym

Kiedy akceptujemy siebie, musimy wziąć odpowiedzialność za to, czego doświadczamy, ale także i przede wszystkim odpowiedzialność za zmiany.

Krok 4 — Potwierdź

Aby zwiększyć naszą samoocenę, bez wątpienia musimy wykonać ważną pracę wewnętrzną, ale z pewnością nie możemy na tym poprzestać. Następnym krokiem jest afirmacja siebie w świecie, czyli życie autentycznie, oddychanie naszymi aspiracjami i wyrażanie siebie bez fałszywych masek.

Krok 5 — Podejmij działanie

Działanie jest niezbędnym składnikiem każdej ścieżki rozwoju osobistego, ale nie wystarczy działać przez chwilę. Trzeba działać w sposób stały i zdyscyplinowany. Ani na chwilę nie można przy tym zapomnieć o własnym poczuciu skuteczności.

 

Teraz do ciebie należy decyzja, czy poszukać środka uspokajającego, aby zasymulować pozorne bezpieczeństwo, czy też z determinacją podjąć kroki, które właśnie poznałeś.