wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

W jaki sposób układać książki w swojej domowej biblioteczce?

Lata  gromadzenia książek, często skutkują tym, że przychodzi czas, kiedy nawet nie wiadomo, gdzie je położyć. Z tego powodu można je układać na różne sposoby, a ich aranżacja może być motywem dekoracyjnym w domu. Wizualnie będzie to wyglądać inaczej niż gdyby były nieuporządkowane. Jedną z pierwszych rzeczy, która przyciąga wzrok podczas zwiedzania domu jest regał i sposób ułożenia książek. Nie zawsze trzeba zatrzymywać wszystkie, ponieważ można je przekazać, aby inni ludzie mogli cieszyć się ich zawartością.

Przed przystąpieniem do aranżacji regału należy przede wszystkim wybrać książki, które chcemy zachować i te, których nie chcemy, aby móc wybrać odpowiednią metodę ich ułożenia. Sortowanie książek to także praktyczny sposób na ich szybkie odnalezienie bez straty czasu. Efekt wizualny jest również imponujący, co jest kolejną zaletą.

Sposoby na uporządkowanie książek

Według koloru

Jest to jeden z najbardziej efektownych wizualnie i prostych sposobów sortowania, chociaż może to zająć trochę czasu, w zależności od liczby książek, które masz. Książki powinny być układane według kolorów, a gdy już wszystkie znajdą się w miejscu, w którym zostaną umieszczone, należy wziąć pod uwagę, że najczęściej będą to książki z czarno-białymi okładkami, więc zajmą sporo miejsca. Z tego powodu powinny być umieszczone w taki sposób, aby kolory były wizualnie zrównoważone. Nie ma potrzeby się martwić, jeśli nie wiesz, gdzie umieścić jeden ton lub drugi, zobaczysz w miarę upływu czasu. Należy również wziąć pod uwagę wielkość książek, dlatego te większe zawsze powinny być umieszczane jako pierwsze, aby nie zburzyć harmonii całości.

W kolejności alfabetycznej

Niewątpliwie jest to bardzo praktyczna opcja, ponieważ szukając książki, już po samym spojrzeniu na jedną, wiadomo gdzie dalej szukać. Jest to dobra alternatywa, jeśli chodzi o aranżację regału z książkami. Dodatkowo zaoszczędzisz czas na poszukiwaniach. Według tego co czytamy na łamach serwisu https://www.after.pl/, układanie książek w kolejności alfabetycznej jest jednym z najpopularniejszych rodzajów segregowania książek.

Według gatunku

Sortowanie według kategorii ułatwia znalezienie książek, zarówno naukowych, jak i horrorów, kryminałów, literatury miłosnej czy też podróżniczej. Jak również według porządku alfabetycznego skróci to czas poszukiwania książki.

Według wielkości

Aby wszystko było w widocznej harmonii, po jednej stronie umieszczono paperbacki, a po drugiej większe książki. Dodatkowo przy sortowaniu tą techniką można wziąć pod uwagę, czy książka ma twardą, czy miękką okładkę.

Według zaawansowania lektury

Technika ta jest przydatna dla najmłodszych domowników, ponieważ mogą oni uczestniczyć w układaniu książek, gdyż może to być dla nich zabawa. Przy tej okazji książki zostaną ułożone według poziomu czytelnictwa, czyli książki dla dorosłych powędrują na jedną stronę półki, a książki dla dzieci na drugą.

Układ mieszany

Na niektórych półkach książki mogą być ułożone poziomo, a na innych pionowo. Daje to kolejny aspekt wizualny, gdzie w grę wchodzi dekoracja. Dodatkowo książki ustawione poziomo będą pełniły rolę podpórek dla tych ustawionych pionowo. Łącząc umieszczenie, daje inny i alternatywny wygląd domu, odchodząc od tradycjonalizmu i stawiając na innowację, na coś innego.