wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Polski Ład – nowe zmiany w rozliczeniu PIT

Polski Ład to sformułowanie, które w obecnych czasach można usłyszeć bardzo często. Z tym oto stwierdzeniem powinny być kojarzone zmiany dla praktycznie każdego obywatela. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany, jeżeli chodzi m.in. o rozliczenia na zasadach ogólnych. Co należy wiedzieć na ten temat? Oto kilka niezbędnych informacji.

Założenia Polskiego Ładu

Polski Ład wszedł w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Jeżeli ktoś więc myśli o rozliczeniu podatku dochodowego na początku roku 2023, musi zainteresować się tym, jakie zmiany zaszły w ustawach podatkowych. Wydawać by się mogło, że zmianą zostanie objęta tylko druga połowa roku 2022. Okazuje się, że nie. Główne założenia odnoszą się m.in. do przychodów ewidencjonowanych i nie tylko z całego roku. W konsekwencji podatnicy mają większą szansę na to, aby otrzymać większy zwrot podatku dochodowego.

Sprawa wydaje się nieco skomplikowana, ale można sobie to poniekąd ułatwić. Wystarczy bowiem wpisać w Google „Polski Ład kalkulator„, aby móc uzyskać wsparcie, które będzie pomocne w obliczaniu należnych kwot do zapłacenia i w drugą stronę. W sieci istnieją kalkulatory, które potrafią znacznie ułatwić obliczenia, a korzystanie z ich jest banalnie proste.

Podatkowa rewolucja w Polsce

Takie rozwiązania podatkowe to tak naprawdę niezła rewolucja. W Polskim Ładzie przewidziano jednak opcje, które niektórym osobom mogą wyjść na korzyść. Mowa tutaj bowiem o tych przedsiębiorcach i pracownikach, których zarobki sięgają powyżej 8,5 tys. zł. Minister Finansów ogłosił, że takie osoby owszem, będą musiały liczyć się z dopłatą do podatku. Będzie ona jednak zdecydowanie niższa, niż to miało wyglądać pierwotnie. Niższe podatki do zapłacenia to coś, co na pewno jest w stanie ucieszyć przedsiębiorców rozliczających się w Polsce. Dostępny kalkulator wynagrodzeń pomoże nieco łatwiej wyobrazić sobie sytuację, z jaką będzie się miało do czynienia na początku 2023 roku.

Wspólne rozliczanie małżonków

W ramach Polskiego Ładu i zmian, które odnoszą się również do osób fizycznych, małżonkowie zastanawiają się nad tym, czy rozliczać się razem, czy osobno. Aby móc rozliczyć się wspólnie, trzeba poznać nowe zasady. Należy m.in. określić swoją rezydencję podatkową. W tej kwestii chodzi tu, chociażby o tych małżonków, którzy przez cały 2022 rok byli rezydentami polskimi. Pod uwagę (do wspólnego rozliczenia) brane są również te osoby, którzy „mieli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskie„. Warto zapoznać się z innymi zmianami odnoszącymi się do tej metody rozliczania, aby wiedzieć, czy w ramach Polskiego Ładu będzie można liczyć dla siebie i dla małżonka na korzystne zmiany.

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników

Czy to prawda, że wiceminister finansów dał pracownikom nadzieję na wzrost ich wynagrodzenia? Ogłaszane zmiany dają podstawy do tego, aby tak faktycznie się stało. Wraz z Polskim Ładem pojawiło się wiele wątpliwości, ale chyba nie w tym przypadku. Możliwe jest to dzięki temu, że doszło do obniżenia stawki PIT z 17% na 12%. Może na pierwszy rzut oka nie jest to widoczna zmiana, ale tak nie jest. Warto również zaznaczyć to, że została zwiększona kwota wolna od podatku (30 000 zł/rocznie)! Nie można również zapomnieć o tym, że została wprowadzona zmiana odnośnie podwyższenia pierwszego progu podatkowego (120 000 zł/rocznie). Szeroka grupa polskich podatników ma szansę na tym zyskać – również, jeżeli chodzi o względy finansowe.