wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej dla dorosłych i seniorów

Każdy z nas chciałby się cieszyć sprawnym ciałem, ale i sprawnym umysłem przez długie lata. O ile doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy trenować nasze ciało, często nie jesteśmy świadomi, że możemy także trenować mózg. W jaki sposób? Jak wykonywać ćwiczenie pamięci krótkotrwałej oraz pamięci długotrwałej?

1. Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej: w jakim celu warto je stosować?

2. Trening mózgu, który pomoże ci poprawić pamięć i koncentrację.

Każdego dnia napływa do nas natłok informacji, również takich, które są nam po prostu zbędne i których nie jesteśmy w stanie przyswoić. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osłabia to naszą pamięć. Wraz z upływem lat, stopniowo pogarsza się nasza zdolność zapamiętywania. Nie jest jednak tak, że musimy się z tym po prostu pogodzić i nic nie możemy zrobić, by chronić się przed demencją i pogorszeniem koncentracji.

1. Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej: w jakim celu warto je stosować?

Warto podkreślić, że ćwiczenia pamięci można wykonywać niezależnie od wieku. Wszak również dwudziestolatkowie są mocno narażeni na przeciążenie informacyjne. Stymulowanie mózgu pomaga usprawnić pamięć, skoncentrować uwagę i poprawić zdolności poznawcze.

Zanim przejdziemy do omówienia tego, w jaki sposób ćwiczyć pamięć krótkotrwałą, najpierw omówmy, czym ona jest. Otóż pamięć krótkotrwała (operacyjna) jest nam niezbędna w codziennym życiu. Pozwala na zachowanie pewnej ilości informacji przez krótki czas. Wykorzystujemy ją np. podczas liczenia w pamięci, robienia zakupów itd. Z kolei pamięć długotrwała są to doświadczenia człowieka oraz wiedza zgromadzona na temat świata.

2. Trening mózgu nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Ćwiczenia na problemy z pamięcią są dostępne dla każdego i nie wymagają zakupu książek czy odpowiednich narzędzi. Działa to podobnie jak w przypadku treningu ciała: możesz wiele zdziałać, nie wydając ani grosza.

By poprawić pamięć krótkotrwałą, możemy wykonywać łatwe i przyjemne ćwiczenia. Świetny trening pamięci krótkotrwałej umożliwiają mnemotechniki, czyli techniki pamięciowe, dzięki którym możemy utrwalić ważne wiadomości, a następnie je odtworzyć. Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej to np.

  • gra memory (odnajdywanie par takich samych obrazków bądź ilustracji pozwala poprawić pamięć krótkotrwałą),
  • powtarzanie sekwencji słów, wierszy, piosenek lub rymowanek,
  • odtwarzanie sekwencji obrazków lub zdjęć.

Doskonałym ćwiczeniem na pamięć i umiejętność skupienia jest rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek oraz zagadek, układanie puzzli, jak i rozwiązywanie w myślach zadań matematycznych.