wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Spożywanie napojów energetyzujących: jakie są zagrożenia dla zdrowia?

Spożywanie napojów energetycznych może uzależniać i przyspieszać tętno. Niektóre z nich zawierają tyle kofeiny w jednej puszce, co sześć filiżanek kawy.

Jedna z najbardziej znanych marek na całym świecie wśród stymulatorów energii jest doceniana przez tych, którzy z tego czy innego powodu muszą przechodzić intensywny wysiłek fizyczny lub sytuacje stresu psychicznego.

Zgubny wpływ energetyków na organizm człowieka

W rzeczywistości ten rodzaj napoju daje zastrzyk energii, gdy organizm najbardziej tego potrzebuje. Jednak w ostatnich latach kilka eksperymentów wykazało, że jeden energetyk może zmienić wiele funkcji w naszym ciele.

Codzienne spożywanie napojów energetyzujących może powodować różnego rodzaju problemy sercowo-naczyniowe.

Napoje energetyczne łączą w sobie substancje takie jak kofeina, aminokwasy (takie jak tauryna), węglowodany (takie jak pochodna glukozy), witaminy E, w niektórych przypadkach ekstrakty z roślin leczniczych, takich jak żeń-szeń czy guarana.

Puszka napoju energetycznego zawiera średnio od 80 do 160 mg kofeiny, co odpowiada jednej lub dwóm filiżankom espresso. Niektóre marki osiągają nawet 300 mg na puszkę.

Do tych ilości musimy dodać kofeinę wprowadzaną w ciągu dnia z innymi napojami, takimi jak kawa czy herbata.

Połączenie tego typu napoi lub nadmierne spożycie samych energetyków może powodować zdrowotne skutki uboczne, takie jak:

  • Częstoskurcz;
  • Kołatanie serca lub podwyższone ciśnienie krwi;
  • Bezsenność;
  • Nerwowość;
  • Brak koordynacji ruchowej.

Napoje energetyczne mają również tendencję do uzależniania, przez co konsument nie czuje się usatysfakcjonowany wypiciem jednej puszki, ale jest skłaniany do wypicia kilku. W niektórych krajach sprzedaż tego napoju jest zakazana, np. w Norwegii, Danii czy Urugwaju.

W Kuwejcie sprzedaż napojów energetycznych jest zabroniona dzieciom poniżej 16 roku życia, po skandalu, który wybuchł, gdy dwoje młodych ludzi, w tym zawodnik reprezentacji narodowej w squasha, zmarło na atak serca po wypiciu kilku puszek.