wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Poznaj cykle snu i zacznij się wysypiać

Nie zawsze czujesz się wypoczęty po przespanej nocy? Nie należy lekceważyć snu regenerującego. Rzeczywiście, dobry sen jest niezbędnym elementem, ponieważ musimy zregenerować się po zmęczeniu fizycznym i nerwowym nagromadzonym przez cały dzień. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają cykle snu, aby pomóc Ci lepiej spać.

 

Jak działają cykle snu?

Czy czasami masz wrażenie po przebudzeniu, ze dopiero co się położyłeś? Sen składa się z różnych cykli, które następują po sobie przez całą noc. Możesz poprawić jakość swojego snu, rozumiejąc, jak działają poszczególne cykle snu.

Każdy cykl trwa średnio 90 minut i jest poprzedzony fazą spokojnego przebudzenia, przygotowującą do zaśnięcia. Liczba cykli potrzebnych do dobrego powrotu do zdrowia różni się w zależności od osoby.

Cykl składa się z trzech etapów:

  1. Powolny sen – charakteryzuje się powolną aktywnością mózgu i składa się z czterech faz:
  • Zasypianie
  • Lekki sen
  • Głęboki sen
  • Bardzo głęboki sen
  1. sen w fazie REM

Ta faza jest krótsza niż sen powolny i trwa średnio od 15 do 20 minut. Charakteryzuje się szybką i intensywną aktywnością mózgu. Sen jest wtedy bardzo głęboki i mogą pojawić się ruchy gałek ocznych, wywołane snami.

  1. Sen średniozaawansowany

Jest to bardzo krótka faza, której towarzyszą mikroprzebudzenia oznaczające nadejście nowego cyklu lub przebudzenie.

 

Szanuj cykle, aby lepiej spać

Jeśli czasami po przebudzeniu masz wrażenie, że nie zdołałeś skorzystać z wystarczającego okresu odpoczynku, oznacza to, że obudziłeś się przed końcem cyklu. Aby określić idealną porę pójścia spać, musisz wziąć pod uwagę średnią długość cyklu, liczbę godzin snu, których potrzebujesz, czas przebudzenia. Będziesz wiedział, o której godzinie powinieneś iść spać, aby skorzystać z niezbędnej liczby cykli. Pamiętaj, że przed zaśnięciem zawsze jest spokojna faza przebudzenia, dlatego lepiej iść spać trochę wcześniej. Więcej o zdrowym śnie przeczytasz w poniższym artykule https://www.madra.pl/jak-zadbac-o-zdrowy-sen-przeczytaj/