wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Naucz się nawyków oszczędzania już dziś i chroń środowisko!

Temat oszczędzania energii jest dziś ściśle związany z poszanowaniem środowiska. Świadome korzystanie z zasobów natury oraz zmiana nawyków konsumpcyjnych to pierwszy krok do zmniejszenia ilości odpadów i promowania zrównoważonego rozwoju.

Częste korzystanie z komunikacji miejskiej, a mniej z samochodu, regulowanie temperatury instalacji domowych, prawidłowe wyrzucanie śmieci oraz optymalne zarządzanie sprzętem AGD i oświetleniem. To tylko niektóre z działań, które należy podjąć, aby oszczędzać energię w codziennym życiu.

Jak oszczędzać energię?

Każdy z nas może przyczynić się do oszczędności energii, podejmując w życiu codziennym niewielkie środki ostrożności. Polegają one na zmniejszeniu zużycia i rocznych kosztów rachunku za energię elektryczną przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.

Używaj urządzeń prawidłowo

Optymalne i inteligentne zarządzanie urządzeń gospodarstwa domowego gwarantuje znaczne zmniejszenie zużycia energii w codziennym życiu. Korzystanie z pralki i zmywarki przy pełnym załadowaniu oraz prawidłowe czyszczenie i odkamienianie wodą i kwaskiem cytrynowym pozwala poprawić ich wydajność, a tym samym obniżyć rachunki.

Jeśli chodzi o lodówkę, najlepszym sposobem jej prawidłowego użytkowania i oszczędzania energii jest umieszczenie jej z dala od źródeł ciepła i mebli. Uniknąć można tym sposobem nadmiernego przegrzania, które mogłoby zagrozić jej działaniu. W rzeczywistości straty ciepła generują wysokie wydatki na energię i wzrost kosztów rachunków.

Kolejnym sprytnym posunięciem w celu oszczędzania energii przy użyciu sprzętu AGD może być preferowanie modeli w klasie A++ lub A+++ , które zapewniają mniejsze zużycie i większą wydajność.

Wybierz lampy energooszczędne

Wśród najbardziej przydatnych działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii, obejmują również oświetlenie.

Wybór żarówek energooszczędnych, takich jak diody LED , lub zastąpienie ich tradycyjnymi świetlówkami pozwala w rzeczywistości znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej.

Wyłącz urządzenia w trybie czuwania

Telewizory i komputery pochłaniają duże ilości energii, zwiększając tym samym koszty rachunków za prąd. Najważniejszym środkiem ostrożności, jaki należy podjąć w celu oszczędzania energii jest pamiętanie o wyłączeniu tych urządzeń w przypadku dłuższej bezczynności.

Pozornie może się to wydawać trywialne, ale w rzeczywistości nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych może generować bardzo wysokie wydatki energetyczne.