wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Joga dla zdrowia duszy i ciała. Przeczytaj i spróbuj!

Korzyści z jogi są liczne, przekonanych jest o tym wiele osób praktykujących ją na całym świecie, ale także naukowców i lekarzy. W ciągu ostatnich 30 lat prawie tysiąc badań dowiodło, że łączenie pozycji z medytacją i oddychaniem przynosi korzyści nie tylko ciału, ale także umysłowi, a nawet może przynieść ulgę w wielu chorobach, takich jak nadciśnienie, zapalenie stawów itp. Oczywiście, aby czerpać korzyści z jogi, trzeba robić to konsekwentnie.

Ta starożytna sztuka życia została wyjaśniona w tekstach Joga Sutry Pantanjalego, pisanych około I wieku p.n.e. Książka ta ilustruje podstawy filozofii, korzyści płynące z jogi i jej zaangażowanie we wszystkie sfery życia. Joga jest częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a Indie przekonały ONZ w 2015 roku, by 21 czerwca poświęcić światowy dzień jodze.

Korzyści z jogi dla każdego

Joga towarzyszy na każdym etapie życia człowieka, niezależnie od tego, czy jest to mężczyzna, czy kobieta. Praktyka jogi jest uzupełnieniem sportu w ogóle. Ponieważ pozwala w harmonijny sposób poprawić kondycję fizyczną, a także poprawić równowagę i koncentrację.

Większość sportów rozwija tylko określone części ciała. Joga natomiast poprzez łączenie różnych pozycji sprawia, że ​​ciało pracuje w sposób kompletny. Jednocześnie pozwala na uzyskanie zrównoważonej i harmonijnej muskulatury. Mało tego, korzysta na tym cały układ nerwowy.

Chociaż możesz zacząć w każdym wieku i zauważyć poprawę zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Im szybciej zaczniesz konsekwentnie ćwiczyć jogę, tym głębsze będą korzyści. W wieku dorosłym praktyka jogi może pomóc w lepszym przeżywaniu tysięcy zobowiązań i rozczarowań, przez które każdy przechodzi. Służy nie tylko utrzymaniu silnego i zdrowego ciała, ale także otwiera umysł i daje spokój. Aby cieszyć się efektami jogi, konieczne jest praktykowanie jej na początku z dobrym nauczycielem. Będzie cię obserwuje, prowadzi i poprawia błędy. Później możesz też kontynuować ćwiczenie w domu.

Istnieją różne rodzaje jogi i wszystkie mają wiele korzyści zdrowotnych. Praktyka jogi pomaga lepiej zrozumieć i kontrolować swoje ciało. Mało tego, joga angażuje również wszystkie mięśnie ciała i poprawia trawienie, promując w ten sposób eliminację toksyn. Joga może wpływać na ruchy jelit i pomaga rozwiązać problemy zaparć i słabe trawienie. Przyczynia się do zmniejszenia stresu i uwalnia od swoich ukrytych emocji.