wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Rozszyfruj mowę ciała swojego rozmówcy!

Young handsome man with beard wearing casual sweater and glasses over blue background Surprised pointing with finger to the side, open mouth amazed expression.

Mowa ciała może być niewyczerpanym źródłem informacji do zrozumienia charakteru danej osoby. Obserwując jej gest lub pozę, którą przyjmuje podczas rozmowy lub w konkretnej sytuacji, można zrozumieć, co ukrywa. Jak dowodzą liczne badania możliwość odszyfrowania sygnałów, które ciało nieświadomie wysyła, jest znacznie mniej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Skrzyżowane ramiona

Skrzyżowanie ramion wskazuje na niepewność, niepokój, dystans, postawę obronną lub upór. Ale ta poza ma też zalety: skrzyżowanie ramion może być bowiem gestem uspokojenia lub ukojenia zdenerwowania. Dlatego ma na celu pocieszenie siebie, a nie blokowanie innych.

Patrzenie w oczy

Patrzenie innej osobie w oczy to najlepszy sposób, aby pokazać jej, że słuchasz tego, co mówi. Lepiej jednak nie przesadzać, bo zbyt silny kontakt wzrokowy może zostać źle odebrany. Podobnie zbyt mały kontakt może być oznaką oszustwa. Właściwy kompromis? Nawiąż kontakt wzrokowy, a następnie lekko odwróć wzrok.

Skrzyżowanie nóg

Kto siedzi ze skrzyżowanymi nogami, z kostką powyżej kolana, jest pewny siebie i dominujący. Przyjmując tę ​​pozycję, otwiera się przed rozmówcą. Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest głównie męskim gestem, ale coraz więcej kobiet zaczyna przyjmować tę samą postawę. Skrzyżowanie nóg w kostkach podczas siedzenia może oznaczać, że się powstrzymujesz, jesteś niepewny lub przestraszony.

Trzymanie rąk na biodrach

W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, stanie z rękami na biodrach w typowej pozie Supermana nie tylko pokazuje pewność siebie, ale także agresję. Dzieje się tak, ponieważ zajmujesz więcej miejsca i stwarzasz zagrożenie dla innych, trzymając ich z dala rysując niewidoczną linię łokciami. Ten sam onieśmielający komunikat przekazuje się również trzymając jedną rękę na biodrze.

Uściśnięcie dłoni

Zwyczaj ten sięga czasów starożytnych Rzymian, ten gest powitania jest oznaką zaufania, więc zrobienie tego najpierw oznacza poczucie, że jesteś dobrze przyjęty przez drugą osobę, ale zmuszanie kogoś do uściśnięcia dłoni może wywołać negatywne uczucia w drugiej osobie.

Szeroki uśmiech

Wyrobienie nawyku częstego uśmiechania się i śmiechu podczas rozmów i interakcji z innymi ludźmi może dać tylko pozytywną informację zwrotną, ponieważ nic tak nie poprawia relacji jak uśmiech. Nic dziwnego, że bycie zabawnym lub posiadanie umiejętności wywołania uśmiechu u innych jest ogólnie uważane za atrakcyjną cechę osobowości.