wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak poprawić swoje notatki?

Pięknie napisane i doskonale rozplanowane notatki są oczywiście na pewno dużym powodem do dumy jednak nie są konieczne do efektywnej nauki. Owszem pewien poziom organizacji jest przydatny, jeśli chcesz być w stanie zrozumieć je w przyszłości.

Cenne wskazów jak uporządkować swoje notatki

  1. Stosuj nagłówki, podtytuły i akapity, ułatwi Ci to orientację w notatkach z wykładu. Będziesz mieć pewność, że dany fragment dotyczy wskazanego a nie innego tematu.
  2. Staraj się być konsekwentnym, używając skrótów i symboli w swoich notatkach. Jeśli potrafisz opracować i używać własnego systemu skrótów, możesz przyspieszyć robienie notatek, ale jest to przydatna technika tylko wtedy, gdy możesz odszyfrować ten kod, w chwili gdy ponownie zajrzysz do notatek. Nie można dopuścić do sytuacji w której więcej czasy spędzasz na rozczytaniu kodu niż na samej nauce.
  3. Twoje notatki powinny być czytelne. Nie próbuj wciskać zbyt dużo na jedną stronie. Staraj się również nie pisać literami małymi jak ziarnka piasku. Na swoje notatki poświęć tyle zeszytów czy notatników ile jest konieczne aby zachować czystość i przejrzystość zapisanych stron.
  4. Rysuj diagramy, schematy blokowe lub mapy myśli. Korzystaj z kolorowych karteczek, flamastrów, zakreślaczy. Cokolwiek co pomoże Ci w nauce jest dobre.
  5. Zostaw sobie miejsce z boku strony mniej więcej 1/3 strony na szerokość. Miejsce to przeznacz na swoje własne przemyślenia oraz kluczowe myśli, które mogą wpaść Ci do głowy podczas czytania notatek ( jest to tak zwany system Cornella). Dzięki temu nie musisz czytać całych notatek gdyż potrzebny fragment znajdziesz od razu.
  6. O ile to możliwe zapisuj tyle notatek (lub podsumowania, patrz punkt wyżej) swoimi słowami ile to tylko możliwe. To Ty masz to zrozumieć i to tobie mają pomóc, wiec ważne by łatwo Ci się je czytało.