wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak czytać i zapamiętywać dużo książek?

Czytanie jest świetnym sposobem na ucieczkę i odpoczynek, bezapelacyjnie zwiększa twoją wiedzę, koncentrację i światopogląd. Daje ci też coś ciekawego do omówienia podczas nawiązywania kontaktów czy też pozwala zabłysnąć w trakcie zajęć lub egzaminów. Krótko mówiąc, czytanie jest korzystne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Ale to nie jest problem. Największym problemem jest właściwie znalezienie czasu na przeczytanie większej ilości książek. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci opanować ten stos książek z różnych przedmiotów.

Poznaj 6 wskazówek, które pozwolą Ci osiągnąć sukces czytelniczy

  1. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań

Jeśli nie jesteś żarłocznym czytelnikiem, nie angażuj się w czytanie większej liczby książek niż jesteś w stanie znieść. Innymi słowy, nie stawiaj sobie wzniosłych celów, których prawdopodobnie nie możesz osiągnąć. Zacznij od wyznaczenia celu czytelniczego, który jest łatwo osiągalny – na przykład czytanie tylko jednej książki miesięcznie lub 20 stron dziennie. Kiedy nie będziesz się nadmiernie angażować, przekonasz się, że czytanie jest mniej stresujące i przyjemniejsze.

  1. Zachowaj swoje cele dla siebie

Teraz, gdy wyznaczyłeś sobie cel czytania, upewnij się, że trzymasz go dla siebie. Za każdym razem, gdy cel jest wspólny, masz mniejszą motywację do ciężkiej pracy w celu osiągnięcia tego zamierzonego celu. Więc jeśli chcesz przeczytać dwie książki miesięcznie, zachowaj ten cel dla siebie.

  1. Przerwij czytanie, jeśli książka jest nudna

Jestem pewien, że przeczytałeś połowę książki i zadałeś sobie pytanie: „Dlaczego to czytam?” Nie martw się. Zdarza się najlepszym z nas. Ale zamiast próbować przebić się przez książkę, która ci się nie podoba lub która nie jest przydatna, powinieneś po prostu ją odłożyć i zacząć czytać coś innego.

  1. Czytaj książki, które naprawdę Ci się podobają

Kiedy czytasz książki, które naprawdę chcesz przeczytać, będzie ci trudniej je odłożyć.

  1. Zawsze miej pod ręką książkę.

Zawsze będziesz miał okazję by coś przeczytać. Będziesz czytać podczas jazdy autobusem na uczelnie.

  1. Wykorzystaj technologiczne możliwości

Książki w formie fizycznej nic nie przebije, tego zapachu i faktury prawdziwej książki w Twoich rękach. Badania wykazały, że czytanie druku prowadzi do lepszego zrozumienia i zapamiętywania w porównaniu z ekranami komputerów. Ale czasami noszenie ze sobą książki nie jest łatwe ani wygodne. Dziś w podróży możesz czytać książkę na iPadzie lub Kindle. Nawet słuchanie audiobooka staje się w niektórych sytuacjach o wiele praktyczniejsze.