wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Czy brak pracy podczas studiów to powód do wstydu?

W dzisiejszych czasach ogromna część studentów równocześnie kształci się oraz pracuje. Dotyczy to nie tylko tych, którzy wybrali tryb zaoczny, ale również stacjonarny. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, którym udawało się pogodzić ze sobą dużą ilość obowiązków, były wyjątkiem. Obecnie można spotkać się z opinią, że brak pracy jest objawem lenistwa oraz braku samodzielności. Nie jest to prawdą! Trzeba pamiętać, że niektóre kierunki są bardzo wymagające, a zarazem angażujące. Wymagają one dużego poświęcenia, co przekłada się na małą ilość wolnego czasu.

Możliwość zdobycia stypendium naukowego

Najlepsi studenci mogą liczyć na stypendium naukowe, które stanowi wsparcie finansowe. Jest to najlepszym wynagrodzeniem ciężkiej pracy oraz poświęconego czasu. Dla niektórych dobre oceny są sposobem na dorobienie do skromnego budżetu. Niestety osoby pasjonujące się nauką często są szykanowane lub odtrącane przez rówieśników. Trzeba nauczyć się akceptować odmienne poglądy.

Wsparcie rodziców i bliskich

Wielu studentów może liczyć na wsparcie finansowe rodziców lub bliskich osób, co jest zupełnie normalne. W takiej sytuacji warto skupić się na nauce oraz rozszerzaniu swoich kompetencji. Jest to wyjątkowy czas w życiu, który najprawdopodobniej nigdy się nie powtórzy. Osoby dążące do tego, aby za kilka lat objąć posadę w kancelarii prawniczej lub szpitalu, nie będą zadowolone z pracy w pizzerii. Ponadto, nie jest to wartościowa pozycja w CV, gdyż nie wiąże się ona z obraną ścieżką zawodową. Rodziny, które mają dobrą sytuację materialną mogą pozwolić sobie na pomoc studiującym dzieciom. Przyjmowanie oferowanej pomocy nie jest w takim przypadku niczym złym.

Duża ilość obowiązków

Zdarza się, że studia generują bardzo dużą ilość obowiązków. Oprócz codziennych zajęć wymagane są np. warsztaty lub praktyki weekendowe. Nie można powiedzieć, że każdy kierunek kształcenia jest podobny. Należy również zrozumieć, że człowiek to jednostka, która może zupełnie inaczej reagować na konkretne sytuacje. Nie każdy potrafi znaleźć w sobie siłę na to, aby każdą wolną minutę wykorzystać na pracę lub naukę. Niektórzy już na etapie studiowania zakładają rodzinę, więc sytuacja takich osób jest zupełnie inna.