wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak znaleźć w sobie motywację do nauki?

Utrata motywacji do nauki to powszechne zjawisko, którego czasami nie da się uniknąć. Ważne jest to, aby szybko przerwać stan bezczynności i apatii. Nieoddane prace zaliczeniowe oraz niezdane egzaminy mogą skutkować skreśleniem z listy studentów. Jedno jest pewne – niezbędna jest szybka reakcja. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obrany kierunek kształcenia nie jest tym właściwym. Bardzo często przyczyna problemu jest zupełnie inna.

Określenie celów i priorytetów

Na początku należy określić cele oraz priorytety. Warto zastanowić się, dlaczego ukończenie studiów jest istotne. Uzyskanie dyplomu renomowanej uczelni otwiera nowe ścieżki zawodowe. Jest to istotne dla tych, którzy chcą odnieść w życiu sukces. Oczywiście może się to udać również bez wykształcenia wyższego. Należy jednak pamiętać, że wiele zawodów jest zarezerwowanych wyłącznie dla tych, którzy posiadają udokumentowane predyspozycje. Brak przysłowiowego „papierka” może okazać się przeszkodą, której nie można ominąć.

Zmuszenie się do wykonania pierwszego kroku

Mogłoby się wydawać, że wystarczy znaleźć dobrą motywację, aby z uśmiechem na twarzy przystąpić do nauki. Nie zawsze tak jest! Czasami konieczne jest zmuszenie się do wykonania pierwszego kroku. Mózg z natury jest „leniwy” – zupełnie normalne jest to, że będzie on bronił się przed wysiłkiem umysłowym. Początki są najgorsze – później wszystko leci z górki. Może okazać się, że po opanowaniu pierwszych zagadnień przyswojenie kolejnych będzie tylko kwestią czasu.

Nagroda za wykonaną pracę

Dobrym pomysłem jest przyznawanie sobie nagród za wykonaną pracę. Może być to słodka przekąska, odcinek ulubionego serialu lub spacer z pupilem. Dzięki temu łatwiej będzie przebrnąć przez kolejne tomy skryptów i książek. Efektywność wykonywania projektu zaliczeniowego wzrośnie, jeśli nie będziemy skupiać się wyłącznie na negatywnych emocjach. Przerwy są niezbędne – produktywność drastyczne się obniża w przypadku nauki non stop przez wiele godzin. Jest to nadmierne obciążenie dla organizmu, który potrzebuje wytchnienia.