wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Poznaj najlepsze systemy uczenia się, które pozwolą Ci osiągnąć sukces

Obowiązek szkolny istnieje do 18 roku życia, ale obecnie można powiedzieć, że uczymy się zdecydowanie dłużej. Są także osoby, które do nauki wracają po wielu latach i to także jest dobre. Wszak każdy wiek jest dobry, by się rozwijać. Ale z drugiej strony nie ma się co oszukiwać, otóż nie każdemu z nas nauka nie sprawia problemu. Są tacy, którzy tylko przeczytają dany tekst i już go zapamiętają, ale zdecydowanie więcej osób należy do drugiej grupy, a mianowicie po pierwszym przeczytaniu nic nie zrozumie, a co dopiero mówić o zapamiętywaniu. Czas więc poznać najlepsze systemy uczenia się, które pozwolą osiągnąć sukces.

Regularność klucz do sukcesu

Są osoby, które wierzą w przesądy. Śpią na książkach, licząc, że dzięki temu nauczą się więcej. A jedyne co „otrzymują” po obudzeniu się, to ból szyi, bo cóż, spanie na książkach zdecydowanie nie jest najlepszym wyborem. Dewiza studentów by zakuć, zdać i zapomnieć także raczej nie jest polecana, wszak ucząc się, chcemy się czego nauczyć. Dlatego tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem uczenia się jest regularność. Na pewno nie należy uczyć się na ostatnią chwilę, bo wiadomo, że gdy człowiek pomyśli o zbliżającym się egzaminie, to dodatkowo dojdzie stres, a nie zawsze działa on motywująco i uczenie się będzie sprawiało jeszcze więcej problemów. Zdecydowanie lepiej uczyć się wcześniej niż na ostatnią chwilę. Mając czas na regularne powtarzanie materiału będziecie mieć pewność, że Wasze przygotowanie będzie lepsze. Wyniki egzaminów ósmoklasistów trafnie ukazują, które dzieci pracowały przez cały rok, a które coś próbowały się nauczyć na ostatnią chwilę i niestety spanie na książce nie przyniosło żadnych pożądanych rezultatów.

Rób notatki, bo one pomagają

Ucząc się, należy być naprawdę zaangażowanym w to, co się robi. Warto więc robić też notatki. Polecamy Wam system polegający, że czytacie określony dział bądź temat i na bieżąco notujecie ważne zagadnienia. W ten prosty sposób po przerobieniu całego materiału macie już przygotowane dokładne notatki i na ich podstawie możecie dobrze się nauczyć, ale już przy samym robieniu notatek pewnie się sporo nauczycie. Pamiętajcie jednak, aby skupić się na tym co piszecie, a niekoniecznie na tym jakiego koloru zakreślacza trzeba użyć. Takie same zasady dotyczą wszystkich uczniów. Niezależnie czy zbliża się egzamin ósmoklasisty, matura czy egzamin na studiach. Owszem taka nauka jest bardziej wymagająca i bardziej męcząca, ale też przynosi zdecydowanie lepsze efekty, a to przecież także ma duże znaczenie.

Bez bodźców z dużą dawką skupienia

Jeżeli podczas nauki będziecie mieć obok siebie smartfona czy też będziecie słuchać muzyki i uczyć się, to niestety, albo się nic nie nauczycie, albo też potrwa to zdecydowanie dłużej. Dlatego w żadnym przypadku podczas uczenia się nie można mieć żadnych bodźców, które sprawiałyby, że będziecie się rozpraszać. Nie jest wskazane też by przerywać naukę i co 10 czy 20 minut sprawdzać telefon. Takie zachowanie rzeczywiście spowoduje, że już samo skupienie nie będzie wystarczające, by się czegoś nauczyć. Zachęcamy też by uczyć się w konkretnych blokach czasowych, czyli po godzinie nauki robicie sobie 10 minut przerwy i podczas tych 10 minut rzeczywiście odpoczywacie, a nie zaraz sprawdzacie wiadomości, pocztę czy włączacie serial. Bo jeżeli tak się będziecie zachowywać, to znowu naprawdę długo potrwa skupienie się i tak naprawdę naukę będziecie rozpoczynać od nowa, a tego przecież nie chcecie.

Sen, regeneracja i dieta – o tym musisz pamiętać!

Tak naprawdę nie ma sposobów, które można określić mianem cudownych. Aby się nauczyć, trzeba zwyczajnie się uczyć i podchodzić do owej nauki poważnie. Nie liczy się czas, lecz efektywność nauki i pełne zaangażowanie. Dlatego wcale nie trzeba uczyć się 10 godzin. Czasem partii materiału można nauczyć się w ciągu dwóch godzin, ale będąc skupionym. Ale, aby tak się stało trzeba pamiętać, także jak ważny jest sen, regeneracja organizmu, ale też zdrowa i lekkostrawna dieta. Pozornie niepozorne rzeczy mają duże znaczenie.