wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Po jakim kierunku studiów zarobisz najwięcej?

Od wybrania właściwego kierunku studiów zależy dalsza droga naszej kariery. Na studiach znajdziemy specjalizacje, po których już od samego początku naszej kariery będziemy zarabiać, więcej niż wynosi średnia krajowa. Do tego pensja adekwatnie będzie wzrastać wraz z naszym doświadczeniem. Możemy niestety wybrać też taki kierunek studiów, po którym nasza wypłata nawet nie będzie przybliżona do średniej krajowej, a nasze doświadczenie i wiedza tego nie zmienią.

Zarobki a specjalizacja

Jeśli zastanawiamy się, jaki zawód przyniesie nam największe dochody, warto zastanowić się nad właściwym wyborem kierunku studiów. Zatem jak wyglądają zarobki absolwentów poszczególnych kierunków?

Wieloletnie statystyki pokazują, że na największe zarobki mogą liczyć osoby, które ukończyły kierunki techniczne. Na kolejnym miejscu znajdują się absolwenci kierunków nauk ścisłych, nauk medycznych oraz społecznych. Na końcu zestawienia znajdują się kierunki artystyczne oraz nauk przyrodniczych.

Na pierwszym miejscu znajduje się kierunek Informatyczny i nic w tym dziwnego. Gospodarka cyfrowa ciągle się rozwija, więc zapotrzebowanie specjalistów w tej dziedzinie również się zwiększa. Informatycy należą do najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku, więc stosownie ich pensje są wyższe.

Jakie studia wybrać, aby zarobki były wysokie?

Nie ma żadnego schematu, ani recepty, która pomogłaby w przyszłości odnieść sukces finansowy. Wybierając odpowiednie studia stawiamy już pierwszy krok do naszej kariery, oraz tego, jakie będą nasze zarobki. Dlatego też tak ważną decyzją jest wybór studiów, po których będziemy i spełnieni i zadowoleni z finansów.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, kierunek Informatyka zapewnia wysokie finanse, więc interesujesz się komputerami, ich budową oraz oprogramowaniem ten kierunek jest stworzony dla Ciebie. Po skończeniu Informatyki można liczyć na najwyższe wynagrodzenie w wysokości 5700 zł brutto.

Elektronika i komunikacja znajdują się zaraz po Informatyce i najwyższe zarobki to około 4900 zł brutto. Automatyka i robotyka w granicach 4700 zł brutto, a zarządzanie 4500 zł brutto. Kolejno Finanse i rachunkowość 4200 zł brutto, Mechatronika 4300 zł brutto, Mechanika i budowa maszyn 4300 zł brutto, Matematyka 4100 zł brutto,  Elektrotechnika 4300 zł brutto.

Studia, zarobki i kompetencje

Oprócz wybrania właściwego kierunku doceniane przez pracodawców są umiejętności techniczne, sprzedażowe, czy menadżerskie, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Z pewnością z takimi umiejętnościami zdecydowanie łatwiej po studiach jest łatwiej o pracę, oraz wyższe zarobki. Kreatywność, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, elastyczność i komunikacja są cechami niezbędnymi w niektórych zawodach, szczególnie kiedy mamy kontakt z klientami.

Powyższe kompetencje oraz wybranie najbardziej dochodowego kierunku studiów jednak nie daje gwarancji na dobrze płatną pracę. Warto również zdecydować się na staż, bądź praktyki, gdyż im wcześniej będziemy zdobywać doświadczenie, tym później w pracy jest to lepiej odbierane.