Świat pracy jest jak dżungla, nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać! Dotyczy to (częściowo) tych, którzy nie przygotowują się dobrze do rozmowy o pracę. Nie zawsze jest łatwo odnieść sukces, nigdy nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania rekruterów, jaka jest najlepsza odpowiedź, a czego lepiej unikać.
Rozmowa kwalifikacyjna: jak przygotować się przed spotkaniem
Zbliża się termin rozmowy kwalifikacyjnej, a Ty czujesz się spięty i zestresowany. Przede wszystkim wiedz, że to normalne, a denerwowanie się przed rozmową o pracę jest oznaką tego, że zależy Ci, aby wypaść jak najlepiej. Krótko mówiąc, chcesz zrobić dobre wrażenie, bo wiesz, że to ważne.
Poznaj firmę
Zanim pojawisz się na rozmowie o pracę, musisz się poważnie przygotować. Dlatego musisz wykazać, że jesteś dobrze poinformowany o firmie i konkretnym stanowisku, o które się ubiegasz: to Twoja szansa, aby przekonać osoby stojące przed Tobą, że jesteś właściwą osobą we właściwym miejscu.
Ważne jest, aby być poinformowanym o działaniach firmy. Tak więc przed rozmową zbierz informacje. Rozmowy kwalifikacyjne nigdy nie są w 100% identyczne, ale nadal mają pewne cechy wspólne, ich znajomość zwiększy szanse na to, że nie popełnisz błędów i staniesz się prawdziwym ekspertem w radzeniu sobie z rozmową kwalifikacyjną.
Znaczenie pierwszego wrażenia, jak się ubrać
Dbanie o strój jest niezbędne, aby wywrzeć właściwe wrażenie. Nie wybieraj losowo pierwszej rzeczy, którą zobaczysz w szafie, a wręcz przeciwnie, zadbaj o szczegóły. Wybierz, w co się ubrać, biorąc pod uwagę kontekst, w którym odbędzie się spotkanie, a więc stanowisko, o które się ubiegasz. Wybierz klasyczny, formalny, ale niezbyt surowy styl. Jeśli jesteś kobietą, unikaj odważnych dekoltów lub zbyt krótkich spódnic. Preferowane są kolory neutralne, jaśniejsze latem i ciemniejsze zimą. Zadbaj o higienę osobistą, zadbaj o zadbane i czyste włosy oraz paznokcie. Mężczyźni powinni mieć zadbaną brodę i wąsy.
Bądź punktualny
Punktualność często mylona jest z przybyciem w wyznaczone miejsce na rozmowę 30 minut wcześniej. To nie jest punktualność, ale niepokój. Najlepiej jak przyjdziesz 10 minut wcześniej.
Jak odpowiedzieć na pierwsze pytanie
Musisz wiedzieć, że każda szanująca się rozmowa o pracę zawsze zaczyna się od prostego pytania: „Opowiedz mi o sobie!” Większość kandydatów w obliczu tego pytania nie wie, na co odpowiedzieć.
Wyrażaj zainteresowanie i podkreślaj swoje umiejętności
Wyjaśnij swój kierunek studiów, podkreślając co skłoniło Cię właśnie do takiego wyboru. Wyjaśnij też krótko poprzednie prace lub staże. Podkreśl swoją motywację do pracy w firmie, dla której prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną.
Bądź naturalny, przyjmowanie postaw, które są zbyt wymuszone, sprawi, że poczujesz się niezręcznie, a to może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Przeczytaj również
Zadania z geografii – jak je rozwiązywać i gdzie można znaleźć do nich odpowiedzi?
W jaki sposób układać książki w swojej domowej biblioteczce?
Bakarat dla początkujących