wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jakie studia wybrać? Stacjonarne, czy niestacjonarne?

Uczelnia i kierunek studiów już wybrany, jednak ciągle nie daje spokoju kwestia, na jakie studia się udać. Czy wybrać studia stacjonarne, a może jednak niestacjonarne? Wybór nie jest łatwy i ciągle nas nurtuje. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami studiów. Czy jedne od drugich mogą być lepsze? Które lepiej kształcą i są dla nas wygodniejsze? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, które rozwiążą na zawsze dylemat przyszłego studenta.

Studia stacjonarne

Na studia stacjonarne powinny decydować się osoby, które zamierzają poświęcić się niemal całkowicie nauce, zdobywaniu nowych znajomości, oraz codziennej systematycznej nauce. Studia dzienne są bezpłatne, odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach ranno-popołudniowych.

Na studiach dziennych uczymy się cały tydzień, a wykładowcy bez pośpiechu mogą przekazać nam swoją wiedzę. Jest to ogromną zaletą, gdyż mamy wystarczająco dużo czasu, aby przyswoić wymaganą wiedzę. Nie musimy wtedy uczyć się dodatkowo na własną rękę, chyba że chcemy rozszerzyć swoją wiedzę, bądź kiedy nie zdążymy czegoś zrozumieć na wykładach. Studia stacjonarne są całkowicie bezpłatne, co sprawia, że nie musimy dodatkowo płacić za naukę jak w przypadku niestacjonarnych. Weekendy są wolne od nauki, co też można je wykorzystać na miłe spędzenie czasu ze znajomymi, bądź dowolny sposób. 

Studia niestacjonarne

Studia zaoczne są płatne w formie czesnego. Zajęcia odbywają się w weekendy, często także w piątki porą wieczorową. Zjazdy najczęściej są co drugi weekend, trwają całe dnie, od rana do wieczora. Rodzaj tych studiów zdecydowanie wymaga więcej samodyscypliny, która wiąże się z nauką w domu. Na studiach niestacjonarnych nie zostanie nam przekazana wiedza na poziomie studiów dziennych, gdyż nadzwyczajnie zajęć jest o wiele mniej. Z tego powodu też nakład własnej pracy jest o wiele większy.

Zaoczne studia określane są mianem gorszych – jest to błędna opinia. Słuchacze weekendowi muszą przyswoić materiał w zaledwie dwa dni, kiedy słuchacze dzienni mają na to aż tydzień. Poza tym na studiach weekendowych trzeba dużo uczyć się w domu, gdyż materiał na obu rodzajach studiów jest taki sam, tylko czasu o wiele mniej na przyswojenie wiedzy. Ten rodzaj studiów możemy połączyć przykładowo z pracą. Jest to na pewno rozwiązanie dla osób, które są dobrze zorganizowane i potrafią połączyć naukę z pracą.

Oba rozwiązania dają możliwość

Studenci studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych mają możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne. Również w przypadku otrzymania stypendiów przez słuchaczy działa na takiej samej zasadzie. Otrzymany dyplom na zakończenie studiów zaocznych oraz dziennych jest taki sam i zupełnie niczym się nie różni. Jedynie pojawia się adnotacja, czy były to studia stacjonarne, czy niestacjonarne. Wybór studiów tylko i wyłącznie jest zależny od nas samych. Warto jest przeanalizować wszystkie wątpliwości, oraz nasze predyspozycje.