wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Czym jest inicjatywa „Laptop dla ucznia”? Program rządowy wyrównujący szanse uczniów

Każde dziecko w Polsce ma zapewnioną możliwość nauki w szkołach publicznych. Jednak nie każde tuż po przyjściu do domu może tak samo efektywnie się uczyć i ma taki sam dostęp do wiedzy. Aby to zmienić, powstał projekt „Laptop dla ucznia”. Program rządowy pomoże zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu i wyrównuje szanse na jak najlepszy start w przyszłość. Jak z niego skorzystać? Kto może otrzymać darmowy laptop? Wyjaśniamy.

Kogo obejmuje program „Laptop dla ucznia”?

Już za kilka lat wszyscy uczniowie, którzy zakończą edukację wczesnoszkolną, będą mogli mieć swój laptop – mimo że ich rodzice / opiekunowie prawni nie wydadzą ani grosza.

Program „Laptop dla ucznia” obejmuje każdego czwartoklasistę. Może otrzymać on laptop niezależnie od tego, czy jego rodzice lub opiekunowie prawni zarabiają mniej, czy więcej i czy jest jedynakiem, czy członkiem rodziny wielodzietnej. Laptopy czekają nie tylko na uczniów szkół publicznych. Z programu mogą korzystać również czwartoklasiści ze szkół prywatnych i społecznych.

Jak działa program rządowy „Laptop dla ucznia”?

Rodzice i opiekunowie prawni, którzy chcą, aby ich dziecko skorzystało z programu, powinni podpisać stosowną umowę – będzie ona zawarta z Organem Prowadzącym Szkołę. Wystarczy prawidłowo wypełniona umowa na laptop dla ucznia i zawarty z Organem Prowadzącym Szkołę protokół.

Czwartoklasista otrzymuje laptop zupełnie za darmo. Jednak jego rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązują się, że nie dopuszczą do tego, aby laptop został sprzedany, odstąpiony ani nawet użyczony osobie trzeciej. Nie będzie można go zbyć przez okres 5 lat od zawarcia umowy z Organem Prowadzącym Szkołę. Dzięki temu Ministerstwo Cyfryzacji zabezpiecza interesy dzieci i pilnuje, aby przynajmniej do końca szkoły podstawowej mogły z nich korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.

Taka pomoc dla dzieci to nie jednorazowa akcja. Nie tylko w tym roku będzie realizowany projekt „Laptop dla ucznia”. Program rządowy przewiduje, że wszystkie dzieci, które w kolejnych latach będą rozpoczynać naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej, otrzymają własne laptopy.

Coś o wiele więcej niż laptop

Wykluczenie cyfrowe związane z brakiem laptopa, tabletu czy komputera stacjonarnego szczególnie dotyka uczniów. Odrabianie prac domowych, opracowywanie projektów czy przygotowywanie się do klasówek jest o wiele łatwiejsze, jeżeli można swobodnie korzystać z laptopa.

Bywa, że w domach znajduje się jeden komputer, którego używa kilka osób, a dostęp do niego jest ograniczony. Może być to przyczyną gorszych osiągnięć w nauce, stresu, frustracji i braku pewności siebie. Program „Laptop dla ucznia” oznacza wyrównanie szans między młodymi ludźmi. Czwartoklasiści otrzymują nowoczesny sprzęt renomowanych marek (np. Lenovo i Acer), który jest realną pomocą – w poznawaniu świata, zdobywaniu dobrych ocen i nowych umiejętności.

Dzieci zasługują na równy start. Program „Laptop dla ucznia” oznacza koniec z wykluczeniem cyfrowym. Aby twoje dziecko mogło do niego przystąpić, nie potrzeba wiele – w tym celu wystarczy podpisać umowę w szkole i odebrać laptopa.