wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Co ryzykujesz, pracując w opiece w Niemczech bez pośredników?

Decyzja zapadła – chcesz podjąć pracę jako opiekunka w Niemczech, Zastanawiasz się jedynie, czy szukać ofert na własną rękę, czy może skorzystać z pomocy agencji. Która z tych opcji będzie lepsza? Warto wiedzieć, że każda z nich ma swoje plusy i minusy, ale w przypadku pracy bez pośrednika wiele ryzykujesz. Dowiedz się, jakie zagrożenia mogą czyhać na opiekunki, które szukają zatrudnienia poza agencjami.

Praca w niemieckiej opiece bez pośrednika

Współpracując z profesjonalną firmą opiekuńczą, masz zagwarantowane legalne zatrudnienie. Pracodawca zapewnia Ci ubezpieczenie zdrowotne, odprowadza potrzebne składki i dba o to, żeby na Twoje konto regularnie wpływało wynagrodzenie. Wszystkie te kwestie dają poczucie bezpieczeństwa. Niestety, w przypadku pracy w opiece w Niemczech bez pośredników nie jest to tak oczywiste. Jakie przeszkody możesz napotkać?

Brak pomocy i wsparcia koordynatora

W trakcie pracy w opiece w Niemczech zdarzają się trudne i nieprzewidziane sytuacje. Mowa tu nie tylko o problemach osobistych, ale też o pogorszeniu stanu zdrowia seniora czy problemach z komunikacją z jego bliskimi. Czasami warunki, które zastaniesz na miejscu, znacznie różnią się od tych opisanych w ogłoszeniu albo pracodawca wymaga od Ciebie zrobienia czegoś, co nie leży w zakresie Twoich obowiązków. Co wtedy robić? Jeśli współpracujesz z dobrą agencją, jak Veritas, sprawa jest jasna – dzwonisz do swojego koordynatora i wyjaśniasz nieporozumienie. Opiekunka pracująca bez pośredników nie może tego zrobić. Musi samotnie radzić sobie z napotkanymi trudnościami, a to często jest bardzo trudne. Dodatkowo opiekunki szukające pracy na własną rękę same mierzą się z formalnościami, ubezpieczeniem i podatkami. Są narażone także na dodatkowe koszty, na przykład kiedy niespodziewanie zachorują i będą musiały zapłacić za opiekę lekarską.

Problemy ze znalezieniem legalnego zatrudnienia

Jeżeli nie współpracujesz z agencją, to możesz szukać pracy znacznie dłużej. Co prawda na forach i portalach internetowych jest sporo ofert, ale trzeba je dokładnie zweryfikować. Wiele z nich może dotyczyć tak zwanej pracy na czarno. Natomiast w renomowanych agencjach znajdziesz jedynie legalne oferty pracy w opiece.

Za ogłoszeniami mogą kryć się oszuści

Kiedy szukasz pracy w opiece na własną rękę, nie jesteś w stanie sprawdzić potencjalnego pracodawcy. Widzisz tylko ofertę, która prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Nie wiesz jednak, czy opis jest zgodny z rzeczywistością. Może się okazać, że faktyczne warunki pracy są zupełnie inne – ale o tym dowiesz się dopiero po przyjeździe na miejsce. Mało tego: w wielu przypadkach trudno jest dowieść swoich racji, zwłaszcza jeśli nie masz umowy, a oferta została już usunięta. Dobra agencja weryfikuje niemieckich pracodawców i nie ukrywa żadnych szczegółów na temat pracy dla opiekunki w Niemczech.

Kłopoty z egzekwowaniem należnej wypłaty

Jeżeli współpracujesz z firmą opiekuńczą, masz pewność otrzymania wynagrodzenia. Zwykle wpływa ono na Twoje konto we wcześniej ustalonym terminie. Podejmując pracę opiekunki w Niemczech bez pośredników, w kwestii wypłaty możesz liczyć tylko na rodzinę podopiecznego. Zdarza się, że wynagrodzenie jest wypłacane później lub w ogóle go nie ma, mimo tego, że Ty wywiązałaś się z obowiązków. Niestety, często idzie za tym brak umowy, a w takim przypadku nie masz żadnego wsparcia. Bardzo trudno będzie CI uzyskać należne pieniądze.

Praca opieka Niemcy – tylko z agencją

Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie szukać legalnego zatrudnienia w opiece, sprawdź oferty zamieszczone na stronie Veritas. Znajdziesz tu tylko sprawdzone ogłoszenia, a konsultant pomoże Ci wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich oczekiwań i umiejętności.