wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Konferencje naukowe – nie takie straszne jak je malują

Konferencje zwykle skupiają złożoną sieć akademickich i nieakademickich specjalistów, aby dyskutować i rozpowszechniać nową wiedzę. Praktyka konferencji obejmuje również działania wykraczające daleko poza wymianę informacji. Konferencje to przestrzenie społeczne, w których badacze spotykają się z innymi badaczami, nawiązują nowe znajomości oraz podtrzymują stare. Prowadzą wstępne rozmowy i inicjują współpracę. Konferencje akademickie mogą zatem przynieść mnóstwo korzyści naukowych i społecznych.

Jako studenci naukowi jesteśmy zachęcani, a w niektórych instytutach jest to wymagane, do uczestniczenia w konferencjach. Oczywiście jest to świetny sposób na zaprezentowanie swojej pracy i wyników badań, ale dzięki uczestnictwu w konferencji można uzyskać o wiele więcej niż tylko 8-10 minutowa prezentacja. Więc jakie są niektóre z tych możliwości i jak możesz osiągnąć najwięcej w ciągu kilku dni?

Możliwość zaprezentowania swoich badań

W ostatecznym rozrachunku nadal musi to być priorytetem podczas konferencji. Źle przygotowana prezentacja może być negatywnie odebrana, a publiczność z pewnością potrafi dostrzec mówcę, który jest zdenerwowany. Bądź zorganizowany i prześlij swoje abstrakty przed upływem terminu. Jeśli przegapiłeś, wypatruj późnych możliwości wykorzystania abstraktów, które często pojawiają się w miesiącach tuż przed konferencją.

Możliwość poznania innych studentów

Konferencje na początku kariery mogą być strasznie onieśmielające. Zwłaszcza jeśli nie ma Cię tam ze swoim wykładowcą lub kolegami z instytutu badawczego. Wczesne spotkanie z grupą innych studentów może wiele zmienić. Bierz udział we wszystkich wydarzeniach towarzyskich dla studentów i przedstaw się ludziom. Wiesz, że masz już kilka wspólnych cech, ponieważ jesteś na tej samej konferencji. Twoi koledzy mogą być również Twoimi przyszłymi współpracownikami badawczymi, więc te przyjaźnie studenckie, które budujesz na konferencjach, mogą przynieść ogromne korzyści w Twojej przyszłej karierze.

Możliwość rozwoju umiejętności i nauczenia się czegoś nowego

Konferencje dają również możliwość poznania obszarów badań, o których być może nigdy nie słyszałeś. Spróbuj wziąć udział w kilku konferencjach. Możesz tym sposobem dowiedzieć się o innej metodzie badawczej lub umiejętności, które można w innowacyjny sposób zastosować w Twojej dziedzinie.