wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Kaligrafia przeżywa swój okres rozkwitu! Ponownie!

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Psycological Science, ręczne pisanie ma również inne zalety: zwiększa koncentrację, pamięć i zdolność do syntezy. Do tego stopnia, że ​​słynni autorzy, tacy jak James Ellroy, notują zawiłe wątki swoich powieści, a na najsłynniejszych uniwersytetach, takich jak Oxford i Harvard, wielu profesorów zmusza swoich studentów do odręcznego robienia notatek.

Kaligrafia z języka greckiego oznacza „piękne pismo”. Ilu z nas może powiedzieć, że naprawdę znamy zasady kaligrafii? Kaligrafia była przedmiotem nauki w szkołach podstawowych teraz kaligrafia nie jest już praktykowana w szkole, ale jej sztuka rozwija się ponownie i rzeczywiście przeżywa swój złoty wiek.

Popełnia się błąd sądząc, że kaligrafią jest sam akt pisania. Kaligrafia natomiast jest sztuką, a dokładnie sztuką grzecznego, pięknego pisania, którego prawidłowe wykonanie wymaga bardzo precyzyjnych reguł. Piękne pismo, wykonywane zgodnie z zasadami piękna, odwzorowuje utrwalone przez lata formy.

Jak uczyć się kaligrafii?

Kiedy chcesz podjąć naukę kaligrafii, zaczynasz od studiowania historii pisma. Analizujesz to, jak ewoluowała na przestrzeni czasu. Studiujesz różne formy, litery, alfabety. Uczysz się jakie zasady zostały skodyfikowane, jakie zmiany i ewolucje zostały przyjęte. A wszystko to odbywa się za pomocą narzędzi do tych rzeczy. Musimy zapomnieć o tym, jak pisać w życiu codziennym, podążając za automatyzmami podyktowanymi po prostu przez ułatwienie i płynność naszego pisania. Trzeba nauczyć się sekwencji gestów, które poprowadzą nas do zarysowania liter.

Po co uczyć się kaligrafii?

Powody mogą być najróżniejsze, zawsze wychodząc z założenia, że ​​jest to długa podróż i wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia. Przede wszystkim można nauczyć się fachu i znaleźć pracę przy tworzeniu kaligrafii do zastosowań w branży redakcyjnej i reklamowej. Ci, którzy nie mają ambicji zawodowych, często chodzą na kursy dla prostej przyjemności studiowania tej sztuki. Dla tworzenia hobby, odkrywania na nowo dawnej przyjemności powolnego pisania i maksymalnej koncentracji. Wielu docenia sztukę kaligrafii właśnie z tego powodu, pozostawiając szaleństwo czasu, technologiczne rozproszenia za drzwiami.

Czy kaligrafia odgrywa rolę z dydaktycznego punktu widzenia?

Dzieci uczą się pisania, zwłaszcza kursywą, według wskazań, które nie mają podstawowych zasad kaligraficznych. Ponieważ sami nauczyciele, zwłaszcza nowe pokolenia, nie są już szkoleni w tym zakresie.