wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak zacząć? Czyli efektywna nauka dla początkujących

Efektywna nauka wymaga zwykle zmiany pewnych przyzwyczajeń. Warto jednak pamiętać, że robiąc to, niczego nie ryzykujesz i niczego nie możesz stracić – natomiast zyskać możesz bardzo wiele! Zastanawiasz się, jak zacząć uczyć się skuteczniej, szybciej i efektywniej? Jesteś gotowy na to, by nauczyć się nowych na to sposobów? Zatem ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Po pierwsze: skutecznie planuj

Dzięki planowaniu zyskasz coś bardzo cennego – poczucie kontroli nad swoimi działaniami. Dzięki niemu będziesz też wiedzieć, ile czasu zajmuje Ci nauka danego przedmiotu czy zagadnienia i uzyskasz świadomość tego, ile czasu potrzebujesz na przygotowanie się do testów czy egzaminów. Prawda jest taka, że bez skutecznego planowania efektywna nauka nie istnieje, dlatego wdrożenie tego kroku powinno być podstawą Twojego działania. 

Po drugie: przerwy podczas uczenia się są bardzo ważne

To udowodnione – nasz mózg potrzebuje przerw w trakcie nauki, by lepiej przyswajać wiedzę i ją zapamiętywać. Jeżeli do tego pory zdarzało Ci się czytać notatki przez kilka godzin bez przerwy, to wiedz, że nie był to najlepszy sposób, jaki mogłeś wybrać. Mózg działa tak, że podczas nauki ciągiem, tak naprawdę zapamiętuje tylko początek i koniec tej nauki (niczym na wykładzie). Dlatego też, jeżeli będziesz robić częste przerwy (np. wyjdziesz z psem na spacer, ugotujesz obiad albo zrobisz krótką serię ćwiczeń fizycznych), Twój mózg Ci to wynagrodzi – zapamięta więcej!

Po trzecie: naucz się nowych sposobów notowania oraz nauki

Zmiana sposobu notowania to krok, który jest bardzo ważny w procesie efektywnego uczenia się. Bardzo popularnym (i skutecznym!) sposobem jest tworzenie tzw. map myśli. Jest to bardzo proste – wystarczy, że weźmiesz kartkę A4, na jej środku napiszesz temat, a następnie dasz upust swojej wyobraźni. Tworząc powiązane z głównym tematem treści w formie haseł i rysunków, pobudzisz pracę obu półkul mózgowych. Idealna mapa myśli powinna być przejrzysta, kolorowa, czytelna i musi zwracać uwagę na najważniejsze rzeczy.

Niektórzy ludzie szybko zniechęcają się do tworzenia map myśli. Warto jednak pamiętać, że ta metoda to sposób nauki – nie musisz tworzyć mapy myśli na wykładzie jako formę notatki! Po prostu przetwórz wiedzę, którą zapisałeś liniowo w trakcie zajęć. Streść ją i przedstaw w nowej formie, byle nie w sposób mechaniczny, a zauważysz, jak efektywna jest ta metoda i jak szybko przyswoisz istotne informacje.

Po czwarte: pamiętaj o kilku wskazówkach

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których warto pamiętać, chcąc zacząć efektywnie się uczyć. Przede wszystkim, pamiętaj, by podczas nauki siedzieć prosto przy biurku i najlepiej robić to przy naturalnym świetle lub przy żarówkach o ciepłej barwie. Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz, kontroluj jego temperaturę (zbyt wysoka może Cię rozleniwić!) i dbaj o porządek wokół siebie. Postaraj się nie jeść zbyt wielu słodyczy – co prawda poczujesz po nich gwałtowny przypływ energii, ale tylko chwilowo, bo później nastąpi jej nagły spadek.