wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Czy medytacja wpływa na lepszą naukę?

Z pewnością słyszałeś o tym, jak świetny wpływ na nastrój człowieka może mieć medytacja. Pozwala się zrelaksować i uspokoić gonitwę myśli. Czy zdawałeś sobie jednak sprawę z tego, że medytacja może mieć też wpływ na skuteczną naukę? I to nawet całkiem spory! Medytacja może mieć niezwykłe skutki fizjologiczne. Zmienia bowiem i ciało, i umysł, i przyczynia się do tego, że człowiek jest w stanie przyswajać informacje szybciej i efektywniej. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Medytacja zwiększa iloraz inteligencji

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, medytacja w znacznym stopniu pobudza aktywność mózgu. Przebadali oni 100 osób, które podzielono na dwie grupy, a następnie przeprowadzono na nich testy na inteligencję oraz na czas ich reakcji. Pierwsza grupa składała się z osób, które nie medytowały, a druga praktykowała medytację transcendentalną, czyli opartą na mantrach. Jak pokazały badania, grupa osób medytujących zwiększyła w ich trakcie swój iloraz inteligencji, natomiast druga grupa nie zrobiła postępów. Zwiększenie ilorazu inteligencji uczestników było j najprawdopodobniej spowodowane fizjologicznymi zmianami, jakie zaszły w ich mózgach dzięki regularnej medytacji.

Medytacja zwiększa liczbę fałd w korze mózgowej oraz koncentrację substancji szarej w mózgu

Oprócz wykonania wielu testów na inteligencję o korzystnym wpływie medytacji na nasz mózg świadczą także inne badania, np. te oparte na rezonansie magnetycznym tego narządu. Pokazał on wyraźne zwiększenie grubości kory mózgu. Poza tym udowodniono też, że już po 8 tygodniach medytacji zwiększa się koncentracja substancji szarej w mózgu, i to w hipokampie, móżdżku i tylnej korze mózgowej. Te obszary odpowiadają między innymi za procesy, które są związane z zapamiętywaniem, nauką oraz językami. 

Medytacja poprawia umiejętność koncentracji na jednej czynności

Medytacja pozwala oczyścić umysł z gonitwy myśli, a robienie tego regularnie poprawi także Twoją umiejętność koncentracji – i to nie tylko podczas nauki. Dzięki niej będziesz umieć skupić się na codzienności, na życiu chwilą, a nie na rozmyślaniu o przeszłości. Pozwoli Ci ona skupić się na przyswajaniu ważnego materiału, a dodatkowe bodźce, które będą próbowały rozproszyć Twoją uwagę, nie będą Ci już przeszkadzać. To bardzo przydatna umiejętność podczas nauki, a także w codziennym życiu, np. podczas rozmowy z innymi.

Medytacja obniża poziom kortyzolu we krwi

Co hormon stresu ma wspólnego z nauką? Wbrew pozorom całkiem dużo. Kortyzol jest hormonem, który produkujemy, gdy jesteśmy w sytuacji niebezpieczeństwa i odpowiada on u człowieka za system ucieczki. Niestety może on mieć wpływ na zapamiętywanie, dlatego ważne, by jego poziom nie przekroczył pewnego poziomu. Medytacja pozwala obniżyć kortyzol aż o 20%, jeżeli praktykuje się ją regularnie, a pierwsze jej efekty można zauważyć już po 4 dniach.

Medytacja pozwala radzić sobie lepiej ze stresem

Obniżenie poziomu kortyzolu we krwi ma także wpływ na redukcję stresu, dlatego medytacja skutecznie pomaga nam zachować spokój. Zapobiega napadom złości, nerwowości i złemu samopoczuciu. Tak naprawdę pozytywne skutki medytacji są widoczne już po kilku dniach, jednak najlepsze efekty uzyskamy, praktykując ją regularnie i czyniąc z niej istotny element naszej codziennej rutyny.