wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Zakup mieszkania na studiach? Da się!

Studia każdemu z nas kojarzą się z nowymi znajomościami, otoczeniem oraz przede wszystkim z przeprowadzką. Wśród młodzieży podjęcie studiów w innym mieście szczyci się coraz większym zainteresowaniem, a ilość miejsc w akademikach jest bardzo ograniczona. Wynajem pokoju z innymi osobami  nie zapewnia studentowi swobody i prywatności, natomiast czynsz wynajmu całego mieszkania jest dużym obciążeniem dla młodego portfela. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że pieniądze za wynajem przez cały okres studiów będą zapełniać cudzą kieszeń. Czy nie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zainwestowanie we własne cztery ściany?

Dlaczego warto kupić mieszkanie na studiach, a nie wynajmować?

Zakup mieszkania może okazać się dobrą inwestycją. Jeżeli zdecydujemy się na kupno mieszkania z 2 lub 3 pokojami oraz oddzielną kuchnią, a w jednym z pokoi zamieszka student posiadający mieszkanie, resztę pokoi można spokojnie wynająć. Plusem tego jest nie tylko dodatek do spłacania kredytu, ale również własne decydowanie o tym, kto jeszcze będzie mieszkać w mieszkaniu. Kiedy student wynajmuje pokój, nie ma wpływu na to, z kim będzie mieszkać oraz nie ma zbyt wiele do powiedzenia w przypadku pewnych upodobań. Natomiast, kiedy to ktoś wynajmuje pokój u studenta, to jednak właściciel mieszkania ma pełną władzę i może ustalić własne zasady związane z porządkami, zakupami oraz  nocnymi imprezami.

Zakup mieszkania wiąże się z ryzykiem

Oczywiście, kupno mieszkania nie jest takie kolorowe, ponieważ mimo wszystko, wiąże się z niemałymi kosztami na start. Minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym wynosi 10% plus wszelkie remonty i wykończenia mieszkania z rynku wtórnego. Należy jeszcze doliczyć dodatkowe opłaty jednorazowe jak wpis do księgi wieczystej oraz opłata za notariusza. Sumując to wszystko, niezbędne środki na starcie zakupu mieszkania sięgają nieraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Kolejną sprawą jest możliwy wzrost wysokości rat wynikający z  przewidywanym wzrostem stóp procentowych w najbliższych latach. Dobrze jest mieć realną pewność o  możliwy zwrot kosztów w przyszłości, dlatego kupując mieszkanie, należy zwrócić uwagę na cechy, które zwiększą szansę przyszłego wynajęcia nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na studiach – jak to zrobić?

Kredyt hipotetyczny dla studenta to poważne zobowiązanie finansowe. Student musi posiadać comiesięczny dochód będący wynagrodzeniem za pracę. Zdecydowanie łatwiej będą miały osoby, które posiadają stałe zatrudnienie i studiują zaocznie, ponieważ umowa o pracę jest najpewniejszą formą zatrudnienia. Kiedy umowa jest na czas określony, wybrane banki domagają się promesy zatrudnienia. Jeżeli zdolność kredytowa studenta jest niewystarczająca, może wziąć kredyt z inną osobą. Każdy, kto zostanie pozytywnie odebrany przez bank może być współkredytobiorcą i niekoniecznie musi to być członek rodziny. Zatem, jeżeli planujemy kupno mieszkania z drugą osobą, warto wziąć kredyt wspólnie, ponieważ zdolność kredytowa jest wówczas znacznie większa.