wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Studia i wybór właściwego miasta

Studia bardzo często wiążą się z pierwszą w życiu przeprowadzką do innego miasta. Warto jest rozważać zamieszkanie w akademiku, czy może jednak wynajęcie kawalerki? Wielu przyszłych studentów, a także ich opiekunowie zastanawiają się nad kwestią finansową, ale również innymi aspektami istotnymi podczas studiowana.  

Studia to studia

Miasta, w których studenci uczęszczają na zajęcia oraz ośrodki akademickie posiadają zazwyczaj cechy wspólne tj. ciekawe atrakcje, zróżnicowana oferta edukacyjna czy ciekawe kierunki. W wielu miastach są takie same obszary kształcenia, przykładowo: informatyka, pedagogika, czy filologia. Jednak pojawiają się kierunki, które występują wyłącznie na kilku uczelniach, a są nimi: aktorstwo, czy reżyseria.  Różnice występują pomiędzy uczelniami i prezentowaną w nich ofertą kształcenia. Odmienność w edukacji może nawet być związana z położeniem na mapie. Przykładowo Oceanotechnika, którą możemy studiować w Gdańsku, pozwala na zaznajomienie się z budową dużych statków, czy jachtów, które znajdują się na Morzu Bałtyckim.  Decydując się na kierunek, który możemy studiować tylko w jednym miejscu miasto może nie mieć żadnego znaczenia

Studenckie życie

Wybierając miasto do studiowania, niekoniecznie trzeba zwracać uwagę tylko i wyłącznie na studia, gdyż nie samą nauką człowiek żyje. Jest to także czas, kiedy nawiązywanie znajomości, oraz rozwijanie zainteresowań powinno być dla nas ważne. Od nauki także trzeba odpocząć. Wyjść ze znajomymi, bądź zainteresować się rozrywką. Jednak niestety nie każde miasto studenckie oferuje zbyt duże możliwości na spędzenie wolnego czasu. Tak naprawdę wybieramy miasto według upodobań, więc jeśli zależy nam na rozrywce pod różnymi aspektami, warto zastanowić się nad większym miastem, które może zaoferować nam więcej rozrywki. W mniejszych miastach wybór formy spędzenia wolnego czasu  jest stosunkowo mniejszy.

Studenckie dylematy

Przed dokonaniem wyboru miasta, czy akademiku, warto także zweryfikować swój budżet. Kwestia mieszkaniowa może okazać się ważna ze względów finansowych. Dlatego powinno się przeanalizować koszty związane z mieszkaniem w akademiku, a także zamieszkanie wspólnie ze współlokatorem w wynajętym mieszkaniu.  Warto jest również rozważyć koszty codziennego życia w konkretnym mieście. Ze względu na dużą rozbieżność cen oraz opłat pomiędzy miastami powinniśmy zrobić szczegółową analizę.  Student zazwyczaj ma możliwość dodatkowego zarobku. Pracodawcy najczęściej poszukują dorywczego pracownika na wakacje bądź w weekendy i priorytetem bywa wymagany „status studenta”. Warto przejrzeć jest oferty pracy w konkretnym mieście, gdyż nie zawsze sprawdza się kwestia im większe miasto, tym więcej ofert pracy.

Wybór studenta

Każdy przyszły student zazwyczaj ma całkiem odmienne priorytety, którymi będzie sugerował się przy wyborze odpowiedniego miasta do studiowania. Dla jednej osoby studiowanie przykładowo w Rzeszowie może być całkiem bez sensu, ze względu na daleką odległość do domu rodzinnego, a dla drugiej osoby ta miejscowość będzie zupełnie wystarczająca. Najlepszym rozwiązaniem jest studiowanie kierunku, w którym student będzie się czuł spełniony, a reszta nie powinna mieć znaczenia.