wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak przygotować się do obrony pracy dyplomowej?

Obrona pracy dyplomowej jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego studenta. Właśnie dlatego warto jest podejść do niej z należytą powagą. Podstawą jest to, aby wyeliminować stres, który nie motywuje do działania, a jedynie stanowi zbędne obciążenie dla organizmu. Poniżej przedstawiono zbiór sprawdzonych wskazówek, które mogą okazać się wsparciem dla osób przygotowujących do zdobycia upragnionego tytułu naukowego.

1. Dobra znajomość pracy dyplomowej

Nie dla każdego wydaje się być to oczywiste. Należy wziąć pod uwagę, że komisja może zadawać szczegółowe pytania dotyczące treści pracy. Nie jest to dużym problemem, jeśli została ona napisana niedawno. Bywa jednak tak, że z różnych przyczyn termin obrony przesunął się w czasie. Lepiej przeczytać stworzone dzieło od deski do deski, tak aby nie dać się zaskoczyć!

2. Przygotowanie krótkiej prezentacji

Prezentacja pracy dyplomowej nie może być zbyt długa. Idealnie, jeśli trwa ona około 5 minut. Studenci bardzo często jedynie odczytują tekst znajdujący się na slajdach. Dobrze jest jednak przedstawić na nich np. dane liczbowe, wykresy, grafiki. Mile widziane jest, gdy osoba broniąca tytuł naukowy „opowiada” o przygotowanym dziele. Stanowi to najlepsze potwierdzenie tego, że jest ona gotowa do obrony.

3. Zapoznanie się z pytaniami dyplomowymi

Pytanie dyplomowe są powszechnie dostępne, a więc nie trzeba obawiać się niemiłej niespodzianki. Wiele osób otrzymuje odpowiedzi od starszych roczników. Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze są one prawidłowe. Nie ma nic złego w tym, aby korzystać z gotowych materiałów, jednak pierwszym krokiem jest ich zweryfikowanie oraz poprawa ewentualnych błędów.

4. Odpowiednia strategia

Przygotowań do obrony nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Generuje to jedynie negatywne emocje. Ważne jest więc obranie odpowiedniej strategii. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Naukę dobrze jest rozpocząć około trzy/dwa tygodnie przez dniem obrony pracy dyplomowej. Dotyczy to w szczególności studentów, którzy muszą opanować sporą ilość materiału.