wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak przełamać lęk przed studiami?

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Wiele wskazuje na to, że studenci wrócą na uniwersytety. Lęk przed nieznanym jest całkowicie normalny. Należy podkreślić, że dotyka on nie tylko tych, którzy w poprzednich latach mieli problemy z nauką lub nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Strach przed kolejnym etapem edukacji nie jest niczym zaskakującym, jednak dobrze z nim walczyć. Nadmierny stres nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, ale również może doprowadzić do stopniowego wycofywania się z otoczenia.

Wyjdź ze strefy komfortu

Zasada jest prosta – jeśli masz jasno określony cel, to musisz wyjść ze swojej strefy komfortu. W innym przypadku trudno będzie Ci się odnaleźć w zupełnie nowym świecie. Niektórzy rzucają się na głęboką wodę i stawiają wszystko „na jedną kartę”. Znaczna część pierwszorocznych woli jednak stawiać małe kroki. Jak zacząć? Czasami wystarczy napisać post w grupie studenckiej lub wysłać wiadomość koleżance z grupy. Jest to szczególnie trudne dla introwertyków, jednak to właśnie oni mają największe trudności z tym, aby wpaść w wir studenckiego życia.

Nie bój się porażki

Nawet, jeśli nie masz pewności, czy poradzisz sobie na danym kierunku, to nie przekreślaj go już na starcie. Początki zwykle są trudne. Wiele uczelni robi selekcję studentów już w pierwszym semestrze. Właśnie dlatego warto jest dać z siebie wszystko. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a lekceważące podejście z pewnością nie jest mile widziane. Nie można jednak bać się porażki. Niezaliczone kolokwium nie jest powodem do rozpaczy!

Miej swoje zdanie

Oczywistym jest, że wielu studentów obawia się tego, jak poradzi sobie w nowej grupie. Nigdy nie wiadomo, jakie osoby będą do niej należeć. Istotne jest to, aby zawsze mieć własne zdanie. Nie należy akceptować niewybrednych komentarzy czy też zachowań rodem ze szkoły podstawowej. Niestety – jest to odnotowywane nawet na prestiżowych kierunkach. Najgorsze, co można zrobić, to podporządkowanie się grupie. Już na początku warto przedstawić się, jako silną jednostkę.