wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Czy student powinien mieć włączoną kamerkę w czasie lekcji?

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają podzielone zdania w sprawie tego, czy kamerka każdego ucznia i uczennicy podczas lekcji online powinna być włączona. Niektórzy nauczyciele tego wymagają, inni twierdzą, że nie ma takiej konieczności. Jakie rozwiązanie jest wobec tego najlepsze? Dlaczego według znacznej części osób włączona kamerka niesie ze sobą więcej zalet niż wad?

Najważniejsze zalety włączonej kamerki podczas lekcji zdalnej

Włączona kamerka podczas lekcji zdalnej niesie całkiem sporo korzyści, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim przyczynia się do tego, że wszyscy uczestnicy i uczestniczki lekcji są w stanie nawiązać dzięki niej relację – a to bardzo istotny element w procesie uczenia się. Gdy uczniowie widzą się wzajemnie, są w stanie bardziej efektywnie wykonywać wspólne zadania. Prowadzący lekcję nauczyciel szybko może dostrzec także, gdy jego podopieczni są znudzeni albo zdezorientowani. Będzie też widział, gdy uczniowie i uczennice oddalają się od swoich komputerów. Bez problemu zauważy też ich ekscytację czy zaangażowanie oraz będzie mógł szybciej zareagować, gdy uczniowie będą potrzebowali jego pomocy. Nauczyciel może w ten sposób skuteczniej monitorować proces uczenia się, a co ważne – jest mu też łatwiej utrzymać dyscyplinę w trakcie lekcji.

Przekonanie uczniów i uczennic do włączenia kamerek – jak to zrobić? Przydatne wskazówki

Niektórzy uczniowie nie chcą, by inni widzieli, jak wygląda ich pokój, jednak jest na to proste rozwiązanie. Wystarczy, że użyją jakiegoś tła (np. zasłony) lub nawet wykorzystają tło komputerowe, które jest dostępne w wielu programach (np. Zoom lub Microsoft Teams). Inni skarżą się, że nie lubią mieć włączonej kamerki podczas lekcji online, ponieważ czują się wtedy obserwowani, monitorowani i nie mają poczucia prywatności – warto jednak przypomnieć uczniom, że w trakcie lekcji w szkole również wszyscy ich widzą i mogą obserwować. Jeżeli uczeń lub uczennica mają za słabe łącze internetowe, istnieje możliwość dofinansowania ze strony szkoły albo samorządu lokalnego. Niektórzy uczniowie obawiają się, że kamera uchwyci ich niewłaściwe zachowanie, a to poskutkuje kpinami i żartami ze strony innych osób z klasy – aby tego uniknąć, nauczyciel sam może wyłączyć w takiej sytuacji kamerę temu uczniowi/uczennicy albo napisać do niej prywatną wiadomość.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli chcemy, by lekcje przeprowadzane z użyciem kamerki internetowej były skuteczne, ważne są uważność oraz stosowanie się do wyznaczonych zasad. W czasie lekcji nie na miejscu jest obrażanie innych czy przekrzykiwanie się. Ważne też, by pamiętać o tym, że gdy uczeń nie mówi, powinien mieć wyciszony mikrofon. Warto też mieć na uwadze, że lekcja online nadal jest lekcją – nie wypada na niej jeść ani pojawiać się na niej w pidżamie. Czasami uczniowie i uczennice o tym zapominają. Kamerki internetowe w trakcie lekcji online dają naprawdę dużo plusów – trzeba tylko wiedzieć, jak je wykorzystywać.