wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Podnajem mieszkania – co warto wiedzieć?

Tylko nieliczni studenci mogą pozwolić sobie na wynajem całego mieszkania tylko dla siebie. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na podnajem pokoi. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy oczekują licznych przywilejów. Właściciel nieruchomości bardzo często woli podpisać jedną umowę, niż dwie lub trzy. Znalezienie współlokatorów bywa jednak sporym wyzwaniem. Należy również liczyć się z ryzykiem tego, że mogą oni wyprowadzić się w najmniej spodziewanym momencie. Niezwykle istotne jest rozsądne sporządzenie umowy, która powinna zostać sprawdzona przez doświadczonego prawnika. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnych nieprawidłowości.

Zgoda właściciela nieruchomości

Oczywistym jest, że nie każdy właściciel mieszkania wyrazi zgodę na podnajem pokoi. Kwestie formalne muszą zostać dogadane jeszcze przed podjęciem decyzji o wynajmie. Należy mieć świadomość, że dla właściciela nieruchomości wielu lokatorów może oznaczać problemy. Istnieje większy ryzyko uszkodzenia mienia, a nawet zdewastowania lokum. W przypadku podnajmu pełna odpowiedzialność spoczywa na wynajmującym. Musi on więc wyróżniać się poczuciem odpowiedzialności. Czy jest to rozwiązanie polecane studentom pierwszego roku? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Młodym osobom często brakuje doświadczenia, więc nie poradzą sobie z natłokiem obowiązków, jakie będą spoczywać na ich barkach. Z drugiej strony nierzadko mogą one liczyć na pomoc starszych partnerów czy też rodziców.

Znalezienie współlokatorów

Student, który zdecydował się wynająć całe mieszkanie, musi wykazać się zdrowym rozsądkiem podczas wyboru współlokatorów. Z pewnością nie jest wskazane przypadkowe podejmowanie decyzji. Dobrze jest pomyśleć o przeprowadzeniu castingu. Podstawą są oczywiście cechy osobowości. Zapanowanie nad imprezowiczami nie jest łatwe, szczególnie jeśli są w podobnym wieku. Ważne, aby lokatorzy mieli podobne upodobania oraz usposobienie. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia konfliktu. Nie bez znaczenia jest również kwestia wypłacalności.