wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak przeprowadzić się na studiach? Sprawny poradnik!

Przeprowadzka na studia to w życiu młodego człowieka znaczący moment. Pojawia się stres związany z usamodzielnieniem, niezależnością i odpowiedzialnością. Jest to pewnego rodzaju zmierzenie się z samym sobą i odpowiedzenie sobie na pytanie, „czy dam sobie radę sam?” w tak młodym wieku. Co zrobić, aby nasza przeprowadzka była sprawna? 

Kiedy najlepiej się przeprowadzić?

Jeżeli zamierzasz mieszkać w akademiku, masz ten etap z głowy! Akademiki mają swoje zasady odnośnie do czasu przeprowadzki, a termin możliwości wprowadzenia się jest często podany na stronie co najmniej tydzień przed. 

Jeśli chodzi o wybór pokoju czy mieszkania, szukanie go na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Znacznie bardziej warto poświęcić na to część lipcowo-sierpniowych wakacji. Zaoszczędzimy wówczas mniej stresu. W takim wypadku przeprowadzkę najlepiej zaplanować sobie na wrzesień. Jest to kwestia uzgodnienia z właścicielem, aczkolwiek często zdarza się, że student może przywieźć swoje rzeczy wcześniej, nawet jeśli zaczyna opłacać czynsz od października.  

Plan pakowania

Organizacja strategii pakowania jest arcyważna. Warto wiedzieć co i jak spakować, żebyśmy mieli wszystko, ale nie za dużo. Jeśli chodzi o pakowanie przedmiotów, to najlepszym sposobem jest zastanowienie się, czego rzeczywiście używamy każdego dnia. Nie warto zatem pakować miliony książek, ponieważ skoro nie przeczytaliśmy ich do tej pory, w trakcie studiów również tego nie zrobimy.

W przypadku ubrań warto wziąć te, w których czujemy się dobrze i ubieramy je dosyć często oraz te, które nam się podobają i leżą w szafie na specjalną okazję. Studia to doskonały etap, by zacząć zmiany dlatego, jeśli zawsze chcieliśmy zmienić swój look, teraz jest idealny moment, aby tego dokonać.

Tworzenie listy

Zanim zaczniesz pakować wszystkie rzeczy, które w Twojej głowie wydają się bardzo potrzebne, usiądź i stwórz listę. Przeprowadzka na studia nie jest pakowaniem się na wycieczkę, dlatego warto wiedzieć, co bierzemy. Listę najlepiej jest tworzyć kategoriami np. kuchnia (naczynia, garnki…), studia (książki, notatki…) itd. Dobrze również zapisać sobie, co wymaga konieczności wzięcia z domu, a co można kupić na miejscu. 

Triki pakowania

  • ułóż wszystkie rzeczy kategoriami, które zamierzasz spakować do walizki, zanim to zrobisz. Pomoże Ci to stworzyć obraz tego, ile rzeczy zabierasz i jeszcze raz podsumować, czy jest taka konieczność.
  • ubrania najlepiej jest pakować do walizek, natomiast książki i notatki sprawdzą się w kartonach. Do tych największych walizek spakuj najbardziej obszerne ubrania, a do najtrwalszych i dużych kartonów spakuj grube i duże książki.
  • ubrania i ręczniki zwijaj w rulony. Jest to sprawdzony i najlepszy sposób na pakowanie części garderoby.
  • to, co jest możliwe do rozkręcenia np. lampka najlepiej pakować w częściach. Przedmiot wówczas zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.
  • skarpetki i bieliznę dobrze jest spakować do butów, żeby wykorzystać ich wolną przestrzeń na drobne części garderoby.