wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Sesja w pierwszym terminie? Jak zaplanować naukę?

Planowanie nauki ma bardzo wiele zalet, o których zarówno uczniowie, jak i studenci często zapominają. Przede wszystkim planowanie pomaga nam zachować kontrolę nad całym procesem uczenia się. Poza tym pomaga nam skutecznie zwalczyć stres, który często pojawia się przed ważnymi egzaminami. Dlaczego? Z dobrze ułożonym planem działania jest nam o wiele łatwiej zachować spokój przed ważnym dniem. Chcesz wiedzieć, jak najlepiej zaplanować naukę, aby zdać sesję w pierwszym terminie (i nie tylko)? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Planowanie nauki krok po kroku

Planowanie nauki koniecznie rozpocznij od zapoznania się z materiałem, który chcesz opanować. Rozeznaj się w nim dobrze. Przejrzyj swoje notatki, zwracając uwagę na najważniejsze elementy. Jeżeli będziesz uczyć się z książek, przeczytaj dokładnie wszystkie spisy treści, tytuły, podtytuły, a także krótkie wprowadzenia do poszczególnych tematów. Nie zapomnij też podkreślić tego, co najistotniejsze. Następnie policz i ustal, ile dni pozostało Ci do egzaminu czy testu. Zapisz w kalendarzu, ile dni potrzebujesz na naukę do niego i pamiętaj, by pozostawić sobie także odpowiednią ilość czasu na powtórkę materiału. Zwykle wystarczą Ci na to dwa lub trzy dni.

Gdy już to zrobisz, podziel wszystko, czego masz się nauczyć, na części. Weź pod uwagę to, ile dni zamierzasz się uczyć i dostosuj do tego ilość wyznaczanych części. Wyznacz ilość godzin, w których trakcie zamierzasz się uczyć i zanotuj dokładny czas w swoim kalendarzu. Jeżeli masz problem z zaplanowaniem tego, sprawdź, ile średnio zajmuje Ci nauczenie się np. jednej strony notatek lub całego działu i dopiero wtedy podejmij dalsze działania. Dwa dni przed egzaminem zacznij powtarzać materiał i nie zapomnij o wyznaczeniu sobie jakiejś nagrody! Ten ostatni element to dodatkowy czynnik motywujący. Gdy już wszystkie przygotowania do sesji będziesz miał za sobą, obdarz samego siebie czymś, co lubisz.

Jakich błędów unikać podczas planowania nauki?

Myśl realistycznie. Nie bądź ani pesymistą, ani optymistą, wyznaczając sobie cele nauki oraz planując czas, jakiego potrzebujesz, by przyswoić sobie dany materiał. Jeżeli będziesz myślał zbyt optymistycznie, możesz się zdążyć nauczyć się tego, czego musisz. Natomiast myśląc zbyt pesymistycznie, możesz stracić cenny czas. Ważny jest więc balans! Poza tym nie zaniedbuj planu, który stworzyłeś. Trzymaj się go najlepiej, jak tylko potrafisz. Gdy już rozplanujesz sobie każdy dzień z osobna, z pewnością codziennie będzie na Ciebie czekało sporo nauki. Musisz pamiętać o tym, że wypadnięcie z rytmu zniweczy Twoje plany. Zadbaj o to, by mieć zapasowy dzień (albo nawet dwa dni) na powtórki, które będziesz mógł wykorzystać na ewentualne opóźnienia, które mogą się pojawić. Pamiętaj jednak, że taka opcja to ostateczność! Staraj się trzymać planu, który stworzyłeś – w końcu poświęciłeś na niego swój cenny czas, więc szkoda byłoby go zaniedbać.