wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Poznaj techniki sporządzania notatek

Niezależnie od tego, czy przeglądasz cotygodniowe wykłady, czy przygotowujesz się do egzaminu , sposób robienia notatek może Ci pomóc w nauce. Notatki to niezwykle skuteczne, ale rażąco niewykorzystane narzędzie. Jeśli będziesz efektywnie tworzyć notatki, możesz osiągnąć lepsze wyniki i czuć się pewnie w trakcie studiów.

O co chodzi z robieniem notatek?

Po pierwsze, nie musisz wszystkiego zapisywać. To błąd, który popełnia wielu studentów. Następnie pojawia się problem pisania za mało. Chociaż bardzo chcielibyśmy myśleć, że zapamiętamy, co miał na myśli wykładowca podczas zajęć, po czasie okazuje się, że nie pamiętamy za wiele.

Techniki robienia notatek

Metoda Cornella

Dzielimy kartę na cztery nierówne części. Na górze oddzielamy pole na tytuł i autorów. Po lewej stawiamy węższą kolumnę na słowa kluczowe a po prawej otrzymujemy szeroką kolumnę na notatki powstałe w trakcie czytania. Wers na dole strony pozostaje na podsumowanie. Jest to najlepsza metoda na notowanie w trakcie czytania książki czy artykułu. Dzięki takiej notatce chcąc ponownie wrócić do książki zaoszczędzimy czas na kartkowaniu.

Metoda konspektu

Jest to metoda liniowa, do której wiele osób naturalnie skłania się. Zwykle uporządkowane z nagłówkami i punktorami oraz zapisane wprost na stronie. Jednak może być bardziej użyteczna jako technika nauki wtedy, gdy po raz pierwszy zapoznajesz się z nowymi informacjami.

Metoda mapowania

Mówiąc najprościej wygląda jak drzewo z gałęziami lub chmura z ramionami. Zaczyna się od jednego pomysłu pośrodku (temat główny), a następnie dodawane są gałęzie (główne punkty) z mniejszymi gałęziami (punktami podrzędnymi) pod spodem. Jeśli jesteś wzrokowcem, możesz preferować ten system.

Metoda wykresu

Jest to dobre, jeśli wiesz, jakie są tematy przed rozpoczęciem i istnieją różne kategorie informacji. Podziel swoją stronę na kilka kolumn i zacznij od głównych punktów wymienionych na górze każdej kolumny, z podpunktami poniżej.

Złota zasada

Nie odkładaj swoich notatek, aby już nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Bez względu na to, jaką technikę zastosujesz, natychmiast po tym przejrzyj notatki i uporządkuj je. Badania pokazują, że ci, którzy nie przeglądają swoich zapisów, zapomną około 40 procent informacji zdobytych po pierwszych 24 godzinach od wykładu i 60 procent po 48 godzinach.