wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Jak zmotywować się do nauki?

Rozleniwienie, zniechęcenie i totalny brak chęci do nauki – te słowa są bliskie wielu studentom, choć tak naprawdę wcale nie chcieliby, żeby tak było. Często materiału do nauki jest dużo, a czasu bardzo mało. Bywają też takie sytuacje, że po prostu wykładowca danego przedmiotu nie zrobił na nas zbyt dobrego wrażenia – a to również może wpłynąć na nasz brak motywacji do nauki. Jak w takim razie zmotywować się do uczenia się? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście! W tym tekście wszystko Ci wyjaśnimy.

Wpraw się w odpowiedni nastrój i zaplanuj naukę

Czasami motywacja pojawia się sama, jeżeli tylko odrobinę jej w tym pomożemy. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem będzie stworzenie odpowiedniego nastroju do nauki. Zapomnij na chwilę o rzeczach, które przynoszą natychmiastową satysfakcję, a pomyśl o tych, za które nagroda czeka cię, ale jest oddalona w czasie. Zagryź zęby. Przypomnij sobie, po co robisz to, co robisz, a następnie dobrze zaplanuj swoją naukę. Dlaczego? Bez tego trudno będzie Ci osiągnąć upragniony cel. Podziel więc cały materiał na części, określ kiedy i czego będziesz się uczyć i nie zapomnij tego wszystkiego zapisać w kalendarzu. To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu i na pewno wpłynie na poziom Twojej motywacji.

Nie zapominaj o przerwach i wyznacz sobie nagrodę

Przerwy w nauce są bardzo ważne i nie powinieneś o nich zapominać, jeżeli chcesz, by Twoja nauka była efektywna, a motywacja Cię nie opuszczała. Dobrym pomysłem jest robienie sobie pięcio- lub dziesięciominutowych przerw po każdej pół godzinie nauki, a następnie pozwalanie sobie na dwudziestominutową przerwę (po trzech półgodzinnych rundach). Twój mózg na pewno będzie Ci za to wdzięczny! Pamiętaj też o tym, by wyznaczyć sobie jakąś nagrodę, która zmotywuje Cię skutecznie do uczenia się. Może to być spacer, ulubiony serial albo czytanie nowej książki.

Rywalizuj z innymi i pamiętaj o odpoczynku

Świetnym sposobem na zdobycie większej motywacji do nauki jest rywalizowanie ze znajomymi. Możecie pytać się codziennie nawzajem, ile materiału udało Wam się już przyswoić i czy udało Wam się osiągnąć dzienny cel. Ważne, by była to rywalizacja przyjacielska, a nie zaborcza, a Wy powinniście się wzajemnie dopingować w dążeniu do wyznaczonych celów. Pamiętaj także o odpoczynku, na który zasługujesz. Nie zmuszaj się do nauki od razu po przyjściu do domu z uczelni czy z pracy. Daj sobie pół godziny na relaks i rób w tym czasie coś, co sprawia Ci przyjemność. Utnij sobie krótką drzemkę albo porozmawiaj przez telefon z przyjaciółką. Następnie sięgnij po notatki i mapy myśli, a zobaczysz, że nauka będzie o wiele łatwiejsza.

Zastosuj zasadę 15 minut

Na czym ona polega? To bardzo proste! Spróbuj zająć się nauką przez 15 minut – nawet jeżeli czujesz, że kompletnie brakuje Ci motywacji. W końcu to tylko 15 minut prawda? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po opływie określonego czasu nadal będziesz kontynuować uczenie się. Tak to po prostu działa, że człowiek zaczyna się czymś zajmować i później nie wraca już do wcześniejszych działań.