wsh.net.pl

Wyższa Szkoła Handlowa – studiuj razem z nami

Biblioteka on-line. Dlaczego pojawiła się digitalizacja książek?

Internet nieustannie ewoluuje. Jeśli w mniejszym lub większym stopniu dotyka nas to zjawisko, to są to działania, które całkowicie zmieniły się wraz z rewolucją świata online. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku książek. Te które kiedyś były prostym nośnikiem papierowym, teraz są dostępne w większości również w książkach elektronicznych.

Nie licząc naszego sposobu czytania, który również zmienił się wraz z cyfryzacją tych ostatnich. Książki można teraz pobrać za pomocą zaledwie kilku kliknięć, nie trzeba już iść do biblioteki. Media takie jak Kindle, tablety czy smartfony stały się świetnymi narzędziami do czytania książek bez ich bałaganu i mają większy wybór w zasięgu ręki.

Początek digitalizacji książek

To głównie Google rozpoczął inicjatywę digitalizacji pod koniec 2004 roku. Pod nazwą Google Print, który miał na celu zdigitalizowanie 15 milionów książek w 6 lat. Digitalizacja zawsze była krokiem w kierunku zachowania naszego dziedzictwa, aby mieć jego cyfrowy ślad.

Książki istnieją od tysiącleci, zawierają niezwykle cenną i różnorodną treść obejmującą zarówno naszą historię, jak i wyimaginowane przygody opowiadane przez legendarnych autorów. Jest więc naturalne, że dzieła zostały zdigitalizowane, aby z jednej strony mieć je w formacie cyfrowym. Z drugiej natomiast, aby przynosić korzyści jak największej liczbie osób. Tym sposobem książki są dostępne dla wszystkich na całym świecie.

Zalety płynące z digitalizacji książek

Książka cyfrowa jest lepsza od książki papierowej przede wszystkim ze względu na dostępność. Dla studenta to także ogromna wygoda. Posiadanie wielu książek w domu w formie on-line pozwala na sprawniejsze zapoznanie się z fachową literaturą. Jednocześnie pozwala na wyszukanie ciekawych artykułów czy publikacji bez konieczności udawania się do biblioteki.

Dodatkowo plusem jest fakt, że nie trzeba oczekiwać aż ktoś odda wypożyczona książkę. Każdy student ma dostęp do egzemplarza bez ograniczeń czasowych. Jeśli chcesz polubić się z książkami, zobacz jak się przekonać do czytania.