Wyższa Szkoła Handlowa
Wyższa Szkoła Handlowa
ul. Słoneczna 1, 97-300 Piotrków Trybunalski
Tel./fax: (44) 645 21 00, (44) 645 21 01
dziekanat@wsh.net.pl rekrutacja@wsh.net.pl
- REKRUTACJA ON-LINE - zapisz się na studia nie wychodząc z domu!
aplikuj!
Kontakt

Logo szkoły ul. Słoneczna 1
97-300 Piotrków Trybunalski
Tel./fax:
(44) 645 21 00
(44) 645 21 01

Kontakt Napisz do nas

dziekanat@wsh.net.pl
rekrutacja@wsh.net.pl
baner
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

WYKŁAD OTWARTY EUROPOSŁA DRA JACKA SARYUSZA-WOLSKIEGO - 24.04.2010 r.
Trzydziesty piąty Wykład Otwarty miał miejsce w Wyższej Szkole Handlowej w dniu 24 kwietnia 2010 roku. Gościem Uczelni był Europoseł dr Jacek Saryusz-Wolski, który wygłosił wykład zatytułowany „Polska w Unii Europejskiej”. Nasz Gość poświecił swoje wystąpienie zagadnieniom różnicującym kraje europejskie, a także czynnikom, które decydują o pozycji każdego z nich w najważniejszych strukturach europejskich. Po wykładzie dr Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do pytań, jakie zadali studenci WSH, a także udzielił wywiadu specjalnie dla naszej Uczelni. Zapraszamy do lektury jego zapisu.

- Jak często zdarza się Panu występować w roli wykładowcy?

- Do niedawna jeszcze prowadziłem regularne wykłady na Uniwersytecie Łódzkim. Jestem nadal nauczycielem akademickim w Collegium Civitas w Warszawie. W miarę tego, Że coraz więcej jest obowiązków, te wykłady są sporadyczne, ale nadal bywają.

- … tym bardziej miło nam, że w Piotrkowie się udało. Nawiązał Pan również do tego – i dla nas to miła niespodzianka – że jest Pan związany z Piotrkowem nie tylko zawodowo i oficjalnie…

- Tak, pochodzi stąd moja rodzina. Mój dziadek był lekarzem guberni piotrkowskiej, mój ojciec tu się urodził i chodził do szkół. Tu, przy ul. Sienkiewicza 6, znajdowało się mieszkanie moich dziadków i kiedy jechałem do Wyższej Szkoły Handlowej dowiedziałem się, że mieści się ona przy ul. Sienkiewicza, pomyślałam, że to musi być gdzieś w pobliżu. Ja się czuję piotrkowianinem z pochodzenia, od dzieciństwa tu bywałem i to jest takie moje miejsce, bez względu na to, że teraz mieszkam w Łodzi.

- Do jakich zagadnień odniósł się Pan podczas wykładu i dlaczego właśnie do takich?

- Sądzę, że sześć lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej musimy zadać sobie pytanie o to, jak ten czas wykorzystaliśmy, jaka jest pozycja Polski w Unii i od czego ona zależy. Podczas wykładu próbowałem odpowiedzieć na to pytanie w bardziej usystematyzowany sposób. Mówiłem o czynnikach, które wyznaczają naszą pozycję – to było przedmiotem mojego wykładu. To jest problematyka, której w maksymalnym wymiarze poświęcam trzydzieści godzin wykładu, tak więc to, co przedstawiłem dziś było fragmentem i dużym skrótem.

- Jak wygląda praca w Europie, pracuje Pan wszak nie tylko w Polsce, ale poza jej granicami. Jakie umiejętności są do tego konieczne, czy tez jakimi językami należy władać, by swobodnie porozumiewać się ze współpracownikami w strukturach unijnych?

- Jestem w Brukseli, Strasburgu czasami od poniedziałku do piątku, ale potem wracam, a wiec pracuję także w Polsce. Jeśli chodzi o komunikację, najlepiej posługiwać się kilkoma tymi najbardziej roboczymi językami – angielskim, francuskim - i to na poziomie zbliżonym do macierzystego. Wiadomo, im więcej języków, tym lepiej. Trzeba potrafić przemawiać, pisać teksty, często redagować teksty prawne. Dobrze jest mieć zarówno ogólną jak i szczegółową wiedzę z zakresu funkcjonowania Unii – poszczególnych polityk, instytucji. Każdy europoseł wypracowuje sobie jakąś specjalizację. Moją jest polityka zagraniczna, bezpieczeństwo energetyczne, polityka wschodnia i budżet. Tak więc, w grę wchodzi nie tylko ogólna znajomość problematyki unijnej, metod, zasad, pracy, działania instytucji, ale konkretny obszar spraw, regulacji i rozstrzygnięć, którymi Unia szczegółowo się zajmuje.

- Wspomniał Pan podczas wykładu, że Polacy w Unii często nie mówią jednym głosem. Dlaczego?

- My jesteśmy indywidualistami, więc łatwo nam przychodzi takie zachowanie. Nie jesteśmy jednak odosobnieni - są inni, którzy podobnie jak my mają z tym problem. Ale są i tacy, którzy wygrywają na tym, że są bardzo dobrze skoordynowani, zgrani i tym samym skuteczni. My się tego stopniowo uczymy.

- Będzie kiedyś lepiej pod tym względem?

- To zależy od młodzieży, która się m.in. w tej uczelni kształci.

- Jak Polska postrzegana jest po tym, co stało się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem?

- Kluczowym słowem jest tu współczucie. Tragedia pod Smoleńskiem była wydarzeniem bez precedensu, co do skali straty czołowej elity kraju. W Parlamencie Europejskim słyszeliśmy wyrazy współczucia, zrozumienia, sympatii. Tak się złożyło, że we wtorek w tygodniu po katastrofie mieliśmy otwierać i otwieraliśmy wystawę katyńską, która została uzupełniona o ceremonię oddania czci ofiarom katastrofy. Obecni byli wszyscy najważniejsi pracownicy brukselscy, a przy pełnej sali amfiteatralnej wyświetlony został film „Katyń”. Więc reakcje były bardzo pozytywne, a może nawet bardziej, niż mogliśmy się spodziewać.

- Jakie są Pana plany zawodowe na najbliższą przyszłość?

- Niebawem znów udaję się do Brukseli. Kończymy właśnie prace nad rozporządzeniem gazowym, które zmierza do tego, żeby w razie kryzysu gazowego Unia solidarnie pomagała tym, którzy tej pomocy będą potrzebowali, a więc i Polsce. Główna batalia rozgrywa się w tej chwili w Europarlamencie o kształt europejskiej dyplomacji, europejskiej służby działań zewnętrznych. Chcemy zagwarantować geograficzną reprezentatywność tej służby, inaczej mówiąc to, że przedstawiciele krajów niedoreprezentowanych – takich jak Polska – będą mieli tam poczesne i należne miejsce. Walczymy także o zasadę kwot narodowych.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Anna Warych
« wstecz
Nasi goście i wykładowcy
mł. insp. Dariusz Walichnowski
Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim
dr Jacek Saryusz-Wolski
Europoseł
Krzysztof Chojniak
Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Jan Krzysztof Bielecki
Przewodniczący Rady Gospodarczej
Cezary Grabarczyk
Wicemarszałek Sejmu RP
Grzegorz Napieralski
Poseł na Sejm RP
John Godson
Poseł na Sejm RP
Jacek Rozenek
trener i coach oraz popularny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny
Hiroshi Matsumoto
Radca Ambasady Japonii
Bogdan Klich
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Lech Wałęsa
były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Leszek Miller
Przewodniczący SLD
Taras Rudko
Wicedyrektor Muzeum Historycznego we Lwowie
Katarzyna Rogowiec
Medalistka paraolimpijska, mistrzyni Polski, Europy i Świata w narciarstwie klasycznym i w lekkiej atletyce
Walery Szwiec
RADCA AMBASADY FEDERACJI ROSYJSKIEJ W POLSCE
prof. dr hab. Lech Kaczyński
były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Ryszard Kalisz
Poseł na Sejm RP
Febe Potgieter-Gqubule
Ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce
Donald Tusk
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej
Ibnu Sanyoto
Ambasador Republiki Indonezji
Akira Tajima
Dyrektor Ośrodka Informacji i Kultury Ambasady Japonii
prof. dr hab. Małgorzata Pietrasiak
Wykładowca WSH